Da li su deca bezbedna na TikTok društvenoj mreži? Bez obzira na to kakav je vaš stav, postoji mnogo toga što možete da uradite kako biste bezbednost svoje dece na TikTok-u podigli na viši nivo.
TikTok je jedna od najpopularnijih društvenih mreža, pogotovo među decom i starijim tinejdžerima. Ova društvena mreža nudi ogroman broj video-klipova, počevši od viralnih plesova i drugog zabavnog video-materijala, pa sve do edukativnog sadržaja, zbog čega je veoma teško držati decu podalje od TikTok-a.
Međutim, na ovoj društvenoj mreži postoji i sadržaj koji može imati veoma loš uticaj na decu. Kako biste bili sigurni da vaše dete neće biti izloženo opasnostima koje vrebaju na TikTok društvenoj mreži, potrebno je da preduzmete odgovarajuće korake koji će osigurati viši nivo bezbednosti u TikTok aplikaciji.
Krenimo redom.

Kako TikTok može biti nebezbedan za decu?
Ukoliko vaša deca imaju manje od 13 godina života, ona mogu da pristupaju TikTok društvenoj mreži putem posebne verzije TikTok aplikacije koja poseduje određena ograničenja. Uz pomoć ove ograničene verzije aplikacije deca mogu da gledaju i istražuju sadržaj, ali ne mogu da kreiraju svoj korisnički nalog (profil) niti da kreiraju video-sadržaj. Takođe, onemogućeno je deljenje video-klipova sa TikTok-a, komentarisanje klipova i interakcija sa drugim korisnicima ove društvene mreže.
Naime, prilikom kreiranja korisničkog naloga na TikTok platformi, prolazi se kroz proceduru kojom se utvrđuje starost korisnika. Iako ovaj vid ograničenja može da izgleda kao jednostavan i praktičan način da svoje klince držite podalje od potencijalnih opasnosti, nemojte se previše uzdati u njega jer decu ništa neće sprečiti da lažiraju svoje godine, u cilju dobijanja punog pristupa TikTok platformi.
S druge strane, starijim tinejdžerima, to jest deci starosti od 13 do 15 godina, TikTok dozvoljava da imaju lični korisnički profil i da objavljuju video-sadržaj. Međutim, komentare ispod tih video-klipova će moći da pišu isključivo osobe koje se nalaze na detetovoj listi prijatelja u okviru TikTok platforme.
Kao roditelju, sigurno vam se ne bi svidelo da ne znate čemu je sve vaše izloženo dok krstari ovom popularnom društvenom mrežom. Upravo zbog toga treba da koristite opcije za roditeljsku kontrolu i nadzor, koje su dostupne na TikTok-u i nude vam uvid u aktivnosti vašeg deteta.
Kako da koristite opcije za roditeljsku kontrolu na TikTok-u?
TikTok vam omogućava da povežete korisnički nalog svog deteta sa svojim korisničkim nalogom na TikTok-u. Nakon povezivanja vašeg i detetovog korisničkog naloga moći ćete da koristite opcije za roditeljsku kontrolu i na taj učinite TikTok bezbednijim za vaše dete. Bez obzira na to da li su vam draži Android telefoni ili Apple iPhone telefoni, dobra vest je da su opcije za roditeljski nadzor dostupne na obe platforme.
Evo i kako ovo možete da uradite:
1. Kreirajte korisnički nalog za svoje dete, koristeći detetov mobilni uređaj.
2. Pokrenite TikTok aplikaciju na svom mobilnom uređaju.
3. Tapnite na takozvani “hamburger-meni” koji se nalazi u gornjem desnom uglu.
4. Odaberite opciju Settings and Privacy.
5. U okviru Content & Activity sekcije, odaberite Family Pairing.
6. Tapnite na Continue.
7. Prikazaće vam se opcije za povezivanje korisničkih naloga. Odaberite Parent i tapnite na Next.
Povezivanjem svog i detetovog korisničkog naloga možete:
* Upravljati vremenom koje dete može da provede u TikTok aplikaciji.
* Ograničiti ko može da šalje poruke vašem detetu ili u potpunosti isključiti mogućnost razmene poruka.
* Zabraniti prikaz neprimerenog sadržaja.
Da li treba da obrišete TikTok sa telefona svog deteta?
TikTok, kao i bilo koja druga društvena mreža, sadrži veliku količinu neprimerenog, pa čak i opasnog sadržaja. Ukoliko ste odlučili da nadgledate aktivnosti svog deteta na ovog društvenoj mreži, znatno ćete umanjiti sve potencijalne rizike koje ova online društvena platforma nosi sa sobom.
Bez opcija koje omogućavaju roditeljsku kontrolu, poput opcije za povezivanje korisničkih naloga deteta i roditelja, dete koje koristi TikTok bilo bi izloženo većem broju rizika i opasnosti. Tinejdžeri mogu biti meta online predatora, a može im biti ugrožena i privatnost – bez znanja.
Međutim, ova društvena mreža ima i svoju pozitivnu stranu.
TikTok jeste najpoznatiji po zanimljivim i viralnim pesmama i plesovima, ali ova društvena mreža nudi mnogo više od toga. Ukoliko možete da pratite aktivnosti vašeg deteta, putem ove platforme ono može da stiče znanje, upoznaje druge kulture i dobija kreativne ideje.
Da li vaša deca koriste TikTok, koliko vremena dnevno provode na ovoj društvenoj mreži i na koji način kontrolišete njihove aktivnosti?
Pročitajte i druge tekstove iz rubrike Slobodno vreme.