Windows XP je najpopularniji operativni sistem kompanije Microsoft, svih vremena. U zenitu popularnosti Windows XP OS-a gotovo da nije bilo računara na kome se ovaj operativni sistem nije nalazio.
Iako je danas tehnološki sasvim prevaziđen i na savremenim računarima potpuno neupotrebljiv, Windows XP će zbog jednog detalja još dugo ostati upamćen, a to je čuveno “brdašce” – pozadinska slika (wallpaper) koja je krasila desktop ovog operativnog sistema. Popularnost XP-a je dovela do toga da svetski statističari ovu sliku proglase za najpoznatiju tj. najviđeniju sliku na svetu. Inače, pravi naziv ove legendarne pozadine za desktop je “Bliss“.

Neobrađena fotografija, obrađena fotografija ili kompjuterski generisana slika?
Famoznu sliku, koja je fabrički bila postavljena kao pozadina za desktop Windows XP operativnog sistema, ubrzo su počela da prate razna pitanja koja su bila proizvod ljudske znatiželje. Dok se veliki broj korisnika pitao gde je fotografija po imenu “Bliss” snimljena, bilo je i onih koji su tvrdili da fotografija uopšte nije snimljena već da je u potpunosti veštačka, tj. da je generisana pomoću nekog računarskog programa. S druge strane, bilo je i onih koji su tvrdili da fotografija verovatno jeste snimljena foto-aparatom, ali da je naknadno obrađena i radikalno izmenjena te da zbog toga deluje veštački.
Iz nekog razloga, kompanija Microsoft dugo nije odgovarala na znatiželju javnosti, ali je na kraju ipak odlučila da odgovori i otkloni sve sumnje.
U saopštenju kompanije Microsoft se navodi da je “Bliss” stvarna fotografija i da ju je snimio američki fotograf Čarls O’Rir (Charles O’Rear) koji je dugi niz godina radio za čuveni časopis “Nacionalna geografija” (National Geographic). Nakon ovog saopštenja mnogi svetski mediji su, očekivano, kontaktirali Čarlsa u želji da dođu do dodatnih informacija o njegovoj čuvenoj fotografiji.
Tako je otkriveno da je fotografija snimljena u januaru 1996. godine u Kaliforniji, kada je Čarls svojim automobilom putovao u Marin County kod svoje tadašnje devojke. Poznato je da u tom periodu u Kaliforniji pada mnogo kiše i da polja prosto eksplodiraju od zelenila. Inspirisan prizorom koji je video kroz prozor automobila, Čarls je odlučio da parkira vozilo i snimi sada već legendarnu fotografiju.
Po navodima fotografa, u trenutku kada je zaustavio automobil nebo je bilo potpuno plavo, bez ijednog oblaka, ali su se oblaci brzo pojavili – dok je montirao stativ, foto-aparat i pomoćnu opremu.
Intenzivne boje i pojačan kontrast na fotografiji su zapravo proizvod kombinacije Fuji foto-filma i tehničkih karakteristika objektiva kojim je bio opremljen Čarlsov foto-aparat. Fotografija nije dodatno obrađivana već su za njen specifičan izgled zaslužni trenutni svetlosni i vremenski uslovi, kao i specifičnosti korišćene foto-opreme.
Od Windows XP OS-a do danas
Čarls navodi da cenu fotografije nije mogao lako da odredi i da mu je zbog toga kompanija Microsoft platila put do Redmonda, kako bi se sastali i dogovorili oko cene. Tačna cifra i danas nije poznata, ali je Čarls otkrio da je od kompanije Microsoft dobio pozamašnu sumu novca za fotografiju koja je postala svojevrsni simbol Windows XP operativnog sistema odmah nakon njegovog izlaska na tržište, tačnije od 2001. godine.
Legendarno brdašce je danas prekriveno vinogradima, a njegov aktuelni izgled možete videti na slici koja sledi.

Ukoliko želite da se zabavite i da sami istražite lokaciju na kojoj je nastala najpoznatija svetska fotografija, biće dovoljno da upotrebite Google Earth servis odnosno Google Street View i da unesete sledeće koordinate, u DMS ili decimalnom formatu:
DMS: 38° 15′ 0.5″ N, 122° 24′ 38.9″ W
Decimalno: 38.250139, -122.410806
Pročitajte i druge tekstove iz rubrike Slobodno vreme.
3 Komentari
Poštovani Gogatron time,
ja vas najljubaznije molim da ispravite godinu – Windows XP nije izašao na tržište 2011. godine, naavno, već 2001. godine.
Meni je to jako važno jer svoje učenike učim i verzijama OS MS Windows-a i godinama izdanja!
Srdačan pozdrav!
Poštovana Slavice,
Ispravili smo grešku koju smo nehotice napravili pri kucanju. Hvala Vam na primedbi.
Hvala i vama na korekciji! 🙂