Ukoliko želite još bolje audio iskustvo dok slušate omiljene numere na popularnom Spotify-ju, treba da obratite pažnju na tačno sedam podešavanja koja će učiniti da vaš Spotify zvuči i radi bolje.
Kompanija Spotify je otvorila svoja vrata milionima muzičkih umetnika i omogućila deljenje jedne pretplate na više korisnika. Sledeći svoju viziju i originalnu ideju, Spotify je zauvek promenio način na koji slušamo muziku.

Međutim, mnogi korisnici ovog popularnog servisa za slušanje muzike još nisu upoznali sve njegove čari i mogućnosti i otkrili moć koju Spotify nudi. Spotify vam omogućava da mnoge detalje i način rada servisa prilagodite svojim željama i potrebama – počevši od opcija za pametnu kontrolu jačine zvuka, pa sve do neverovatno dobro uklopljenih prelaza između pesama, o kojima se stara veštačka inteligencija.
Ukoliko do sada niste zalazili u “Settings” meni vaše Spotify aplikacije, ovaj članak će vas na to sigurno naterati jer ćete jedva čekati da isprobate neke fenomenalne opcije.
Hajde da vidimo na koje načine možete da poboljšate zvuk Spotify-a i iskustvo slušanja muzike učinite sveukupno boljim.
1. Normalizujte jačinu zvuka
Svima nam je dobro poznat onaj ne baš prijatan momenat kada krene nova pesma koja je primetno glasnija od prethodne, pa brže-bolje posegnemo za tasterom za utišavanje zvuka, a ima i obrnutih situacija – kada je prethodna pesma bila glasnija pa moramo da pojačavamo.
Funkcija po imenu Normalize rešava ovaj problem. Nakon što aktivirate ovu funkciju, Spotify će umesto vas regulisati volumen zvuka kako biste svaku pesmu čuli jednakom jačinom.
Da biste aktivirali normalizaciju jačine zvuka, idite na Home > Settings > Normalize volume.

Nakon uključivanja opcije Normalize volume možete da odaberete između tri nova jačine: Loud, Normal i Quiet. Izaberite željeni nivo jačine zvuka i nadalje će sve pesme imati izabranu jačinu.
2. Preuzmite kontrolu nad kvalitetom zvuka
Mnogi korisnici ne znaju da Spotify nudi nezavisna podešavanja kvaliteta zvuka za različite scenarije. Ne primer, možete podesiti da zvuk bude najvišeg kvaliteta ukoliko muziku slušate preko Wi-Fi veze, dok za slušanje preko mobilnog interneta možete odabrati srednji nivo kvaliteta zvuka. Na ovaj način ostvarujete uštedu u internet saobraćaju. Takođe, možete podesiti i u kom će se kvalitetu preuzimati muzika sa Spotify-a. Od ove opcije će najviše koristi imati korisnici koji nemaju dovoljno slobodne memorije u telefonu, jer će odabirom nižeg kvaliteta zvuka i preuzeti fajlovi zauzimati manje memorije.
Spotify nudi pet nivoa kvaliteta zvuka: Automatic, Low, Normal, High i Very High.
Kvalitet zvuka je podrazumevano postavljen na Automatic. U ovom režimu rada će kvalitet zvuka automatski biti prilagođen kvalitetu vaše internet konekcije, kako bi se obezbedila fluidna reprodukcija muzike, bez zastajkivanja. Drugim rečima, Spotify će automatski odabrati najviši nivo kvaliteta zvuka koji vaša internet konekcija može da podrži.
Približne vrednosti za kvalitet zvuka na Spotify-u iznose: 24 kbit/s za Low, 96 kbit/s za Normal, 160 kbit/s za High i 320 kbit/s za Very High profil. Imajte u vidu da je Very High opcija dostupna samo korisnicima sa Spotify Premium pretplatom.
Veći broj kbit/s (kilobita po sekundi) omogućava da čujete finije detalje u zvuku tj. muzici, ali to znači i veći protok podataka tj. intenzivniji internet saobraćaj. Takođe, preuzimanje muzike u visokom kvalitetu će zahtevati i više memorijskog prostora na vašem uređaju, u odnosu na preuzimanje u nižem kvalitetu.
Da biste pristupili podešavanjima kvaliteta zvuka na Spotify-u na iOS ili Android operativnom sistemu, idite na Home > Settings > Audio Quality i podesite u kom kvalitetu želite da se strimuje muzika.

Ukoliko Spotify koristite na desktop računaru, opcijama za podešavanje kvaliteta zvuka ćete pristupiti tako što ćete otvoriti Settings, zatim skrolovati do opcije Music Quality i zatim odabrati željenu vrednosti iz Streaming Quality padajućeg menija.
3. Podesite zvuk uz pomoć ekvilajzera
Ekvilajzer vam omogućava da fino podesite glasnoću svakog dela zvučnog spektra, tj. da utičete na volumen niskih, srednjih i visokih tonova – ponaosob. Detaljnim podešavanjem frekvencija tj. ekvilajzera možete postići još bolji zvuk, u zavisnosti od modela slušalica odnosno uređaja na kojem slušate muziku. S tim u vezi, važno je napomenuti da ne postoje najbolja podešavanja ekvilajzera za Spotify, jer svake slušalice drugačije zvuče. Štaviše, postavke ekvilajzera variraju i u odnosu na žanr muzike koju slušate, a mogu se čak razlikovati i od pesme do pesme, jer nisu sve pesme nastale u isto vreme tako da i zvuk pesme iz 80-ih godina neće biti iste kao zvuk pesme koja je nastala u poslednjih nekoliko godina.
U načelu, ukoliko muziku sa Spotify-a slušate na zvučnicima laptop računara, preporuka je da malo pojačate niske frekvencije (bass), a da stišate srednje frekvencije (mid). Ukoliko, pak, slušate muziku na zvučnicima sa izraženim niskim frekvencijama, možete malo pojačati visoke tonove kako biste izbalansirali zvuk.
Činjenica je da čak i vaše starosno doba utiče na to kako ćete podesiti ekvilajzer jer se s godinama čulo sluha kod ljudi menja.
Spotify nudi dva načina da podesite ekvilajzer: ručno i putem unapred definisanih profila.
Ukoliko koristite iOS operativni sistem, da biste aktivirali ekvilajzer, tj. da biste bili u mogućnosti da pomoću njega podesite zvuk, idite na Home > Settings > Audio Quality > Equalizer i prebacite “prekidač” u uključeni položaj. Nakon toga odaberite jedan od unapred definisanih zvučnih profila ili ručno pomerajte tačkice koje reprezentuju odgovarajuće frekvencije kako biste dobili zvuk koji želite.
Ukoliko ste korisnik Android operativnog sistema, opcije za podešavanje ekvilajzera se mogu razlikovati u zavisnosti od proizvođača vašeg uređaja. Da biste proverili da li vaš Android uređaj uopšte ima mogućnost podešavanja ekvilajzera, idite na Home > Settings > Audio Quality. Ukoliko tamo vidite opciju Equalize tapnite na nju, a telefon će vas odvesti do odeljka u kome se nalaze opcije za podešavanje ekvilajzera.
Korisnici Androida mogu videti i upozorenje da ekvilajzer može znatno pojačati jačinu zvuka, te daje potrebno da isključite ovu opciju ukoliko iskusite bilo kakve probleme sa zvukom (izobličenje, krckanje i slično). Ukoliko vaš telefon podržava tehnologije kao što su Dolby Atmos, UHQ upscaler i Adapt Sound, one će vam takođe biti na raspolaganju.
Nažalost, mogućnost korišćenja ekvilajzera nemaju svi korisnici Spotify-a. Primera radi, Spotify aplikacija za Apple macOS nema ekvilajzer, dok kod Windows operativnog sistema pristup ekvilajzeru zavisi od samog uređaja. Srećom, postoje nezavisne aplikacije koje obavljaju funkciju ekvilajzera, a mnoge od njih su besplatne.
5. Uključite hardversku akceleraciju
Ukoliko posedujete snažan računar, iskoristite njegovu moć da biste poboljšali kvalitet zvuka Spotify muzike. Spotify poseduje opciju koja omogućava hardversku akceleraciju, to jest korišćenje postojećeg hardvera u cilju optimizacije performansi. Ova opcija će vam biti na raspolaganju ukoliko koristite Windows ili macOS operativni sistem, odnosno ukoliko koristite desktop verziju Spotify servisa.
Da biste omogućili hardversku akceleraciju, idite na Settings > Show Advanced Settings i nakon toga aktivirajte Enable hardware acceleration u odeljku Compatibility.

Imajte u vidu da i pored toga što hardverska akceleracija može primetno poboljšati iskustvo slušanja muzike, ona može dovesti i do određenih problema, u smislu da pesme u pojedinim formatima nećete moći da reprodukujete.
5. Podesite Crossfade
Crossfade je funkcija koja eliminiše pauze između pesama, što može biti korisno ukoliko muziku slušate dok trenirate ili radite. Crossfade radi tako što pesma koju trenutno slušate na kraju počne da se stišava, dok se sledeća pesma lagano pojačava. Drugim rečima, u periodu od nekoliko sekundi dve pesme se ukrštaju i na taj način se eliminiše tišina između pesama.
Da biste detaljno podesili Crossfade funkciju i način na koji će ona raditi, na svom iOS uređaju idite na Home > Settings > Playback i pronađite Crossfade klizač. Postavite klizač na željenu vrednost, tj. izaberite koliko želite da traje period ukrštanja prethodne i sledeće numere.

Ukoliko Spotify koristite na Android operativnom sistemu, do ove opcije ćete doći tako što ćete otići u Home > Settings > Crossfade, dok se u desktop verziji Spotify aplikacije Crossfade podešavanja nalaze u Settings > Show Advanced Settings > Playback.
6. Gapless opcija
Za razliku od Crossfade opcije, koja u kratkom vremenskom intervalu meša dve pesme, opcija Gapless samo uklanja tišinu između pesama. Ukoliko slušate snimak nekog koncerta ili klasičnu muziku, verovatno ćete poželeti da aktivirate ovu funkciju.
7. Automix
Stigosmo i do funkcije koja se zove Automix. Ova funkcija se oslanja na veštačku inteligenciju kako bi kreirala savršeno glatke i neprimetne prelaze između pesama. Naprednim korišćenjem nekoliko različitih tehnologija, kao što su Crossfade, preskakanje, luping, pa čak i dodavanje tranzicionih efekata, Spotify-jev Automix će učiniti da prelaze između pesama čak ni ne primetite.
Opciju Automix ćete pronaći ispod opcije Gapless, a aktiviraćete je prebacivanjem malog softverskog prekidača u uključeni položaj.

Pročitajte i druge tekstove iz rubrike Slobodno vreme.