Ne morate da preuzimate aplikacije kako biste igrali zanimljive igre sa prijateljima. Postoji mnoštvo igara koje se baziraju na tekstu, tj. na klasičnim tekstualnim porukama i pružaju sate i sate zabave, a igraju se putem SMS-a ili preko čet aplikacija kao što su Viber, WhatsApp ili Facebook Messenger. Ova vrsta društvenih igara se popularno naziva Texting Games. Za vas smo odabrali 10 zabavnih igara koje možete igrati na ovaj način, a u nastavku teksta ćemo ukratko opisati kako se igraju.
Svi smo čuli za popularne igre poput Angry Birds, Candy Crush, Pokemon Go i druge. Ali šta ako ne želite da preuzmete i instalirate još jednu novu i veliku aplikaciju (igru) na telefon ili ukoliko vaš telefon nema dovoljno slobodne memorije i slično? Šta ako samo želite da igrate jednostavnu igru putem SMS-a ili omiljene aplikacije za ćaskanje?
Većina igara koje se zasnivaju na tekstualnim porukama su jednostavne prirode i omogućavaju besplatnu zabavu za vas i članove vaše porodice ili prijatelje, bez obzira na starosno doba ili interesovanja. Takođe, možete da igrate i sa bilo kim ko i dalje poseduje stari telefon sa tradicionalnim dugmićima. Sledi lista nekoliko najboljih telefonskih tekstualnih igara.

1. Stvaranje priče
U Story Builder igri započinjete priču slanjem rečenice drugom igraču. Osoba sa kojom igrate vam zatim šalje rečenicu koja se nadovezuje na prvu poruku i polako, ali sigurno, razmenjivanjem poruka stvarate određenu priču. Rečenice moraju da sadrže odgovarajući broj reči ili znakova, čak tačno 160, a koliko teško može biti ovo ograničenje poznato je svim korisnicima Twitter-a, pre podizanja limita u broju karaktera.
2. 20 pitanja
Igra “20 pitanja” vodi poreklo iz SAD, a svojevremeno je bila i sastavni deo radijskih i televizijskih emisija. Koncept ove igre je veoma jednostavan, ali zahteva aktivaciju moždanih vijuga da bi igranje bilo uspešno.
Vaš zadatak je da mislite na predmet ili osobu, dok vaš saigrač brzo šalje pitanja putem tekstualnih poruka, pokušavajući da otkrije na koji predmet ili osobu mislite. Vaši odgovori moraju biti isključivo “Da” ili “Ne” i imaju za cilj da pomognu igračima da suze opcije kako bi lakše pogodili na koji predmet ili osobu mislite. Igra traje sve dok jedan od igrača ne pogodi na šta ste tačno mislili. Varijacije uključuju ograničavanje predmeta o kome se misli na određeni žanr. Takođe možete povećati ili smanjiti broj pitanja koja osoba koja pogađa može da postavi.
3. Špijun
Ovo je klasična “I Spy” igra, koja predstavlja jednu od omiljenih igara među svim generacijama. Sigurno su neki od vas, kao deca, za vreme dugih vožnji automobilom, prilikom porodičnih putovanja, prekraćivali vreme igrajući upravo ovu igru. Verzija koja se igra putem teksta ili četa je jednako zabavna. Započnite igru tako što ćete protivniku reći gde se nalazite kako biste mu bar dali šansu za borbu. Zatim se osvrnite oko sebe dok vaše oko ne fiksira nešto posebno. Tada vaš protivnik mora da pogodi šta ste vi špijunirali, na osnovu samo prvog slova misterioznog predmeta. Možete da date neki trag nakon svakog negativnog odgovora na pogrešnu pretpostavku ili da ograničite broj dozvoljenih nagađanja.
4. Tekstovi Pesama
Pod pretpostavkom da vas ne zanima isključivo instrumentalna muzika, verovatno znate reči mnogih pesama. Da li zbog emocionalne vezanosti ili jednostavno zbog toga što dobro zvuče, većina ljudi je na neki način pogođena tekstovima pesama. Igra “Song Lyrics” zasniva se na tome što jedna osoba citira reči pesme, a druga mora da pogodi iz koje pesme su stihovi. Pomaže ako igrate sa nekim ko vam je blizak ili sa kim delite sličan muzički ukus. Možete da pogađate i kultne rečenice iz filmova ili zaplete iz igara. Ukoliko ne pogodite tačno, morate da otpevate refren pesme protivniku preko telefona.
5. Skraćenice
Da biste igrali “Skraćenice”, potrebno je da opišete skraćenicom ono što trenutno radite ili nameravate da uradite. Na primer: „U kafiću u gradu“ postaje “UKUG”, a drugi igrač se trudi da vašu kratku rečenicu vrati u prvobitan oblik. Budite spremni na razne odgovore. Možete da date i više od samo prvog slova svake reči ili da skratite nešto što nije vaša trenutna aktivnost – na primer ono što zaista mislite o osobi protiv koje igrate.
6. Pravljene lista
Svi pravimo liste. One nam pomažu da razvrstamo, složimo i imamo preglednim sve od naših dnevnih obaveza do naših životnih ciljeva, od namirnica koje su nam svakodnevno potrebne do uređaja koje želimo da kupimo u budućnosti itd. Kada se pretvori u igru, pravljenje spiskova može biti veoma zabavno, posebno putem teksta. “List Builder” je takmičarska igra u kojoj svaki igrač naizmenično imenuje nešto što pripada određenom žanru. To može uključivati glavne gradove, glumce iz određene serije, filma ili bilo šta drugo što vam padne napamet. Pobednik je poslednja osoba koja je uspešno dodala neku stavku na listu.
7. Gde sam ja?
Jedan od razloga zbog kojeg svi imamo pametne telefone jeste taj što nismo uvek kod kuće. Upravo ova činjenica narednu igru čini savršenom za igranje na mobilnim uređajima. U igri “Gde sam ja?” igrač opisuje jednu karakteristiku svog okruženja, dok drugi pokušava da pogodi gde se prvi igrač nalazi. Igru činite lakšom ili težom tako što menjate količinu informacija koje dajete protivniku. Igranje možete da ograničite na kućni ambijent, pri čemu je tačan odgovor soba u kojoj se nalazite ili možete da postavite pitanje u kojoj se prodavnici u vašem gradu nalazite. Možete i da je promenite u „Ko sam ja?“ i umesto mesta opišite osobu ili ljude koji su sa vama. Nama se ova druga opcija čini zabavnijom.
8. Poljubi, oženi, ubij (Kiss, Marry, Kill)
Popularna igra “Kiss, Marry, Kill” zadržava osnovni koncept i u ovoj verziji. Očekivano, koncept je zabavan sve dok dati odgovori ne vređaju. Jedan igrač imenuje tri osobe, bilo da su to poznate ličnosti ili pojedinci koje oboje poznajete, i postavlja pitanje: „Poljubi se, oženi, ubij?“. Zatim vi morate da odredite koju od te tri osobe biste poljubili, sa kojom biste se venčali i koju biste “ubili”. Sve u šali, razume se. Možete da ubacite određena imena za koja znate da mogu da iznerviraju osobu sa kojom igrate ili da potpuno promenite pitanje. Sve dok postoje tri izbora i tri imena u kombinaciji, možete da igrate kako god želite.
9. Šta Ako…?
Ako ste skloni sanjarenju, verovatno ste već upoznati sa „Šta ako?“ konceptom. Jednom kada vam se određeni scenario pojavi u glavi, možete provesti nekoliko minuta razmišljajući o pravcu u kojem želite da se razvija vaš scenario. Jedan od vas bi trebalo da pošalje poruku sa tekstom “Šta ako… (u nastavku treba da stoji scenario koji ste smislili)?” i pita druge koji učestvuju šta bi oni uradili u predstavljenoj situaciji. Nema tačnih ili pogrešnih odgovora. Ovu igru ne čine zabavnom samo odgovori, već i sama činjenica da možete da steknete bolju sliku o tome kako vaš prijatelji ili članovi porodice gledaju na život. Možete da ostavljate pitanja otvorenim, sa mogućnošću da se da bilo koji odgovor ili da sami ponudite više odgovora i kažete drugima da izaberu jednu od opcija.
10. Jednostavan Kviz
Kvizovi bilo koje vrste mogu biti veoma zabavni, čak i ako navodno testiraju vaš IQ. Ne moraju biti dugi, umarajući, sa voditeljem koji postavlja teška pitanja. U obliku tekstualne igre, “Simple Quiz” zahteva da jedan od igrača pošalje drugom pitanje iz opšte kulture. Druga osoba tada mora da pokuša da da tačan odgovor ili najsmešniji odgovor, ukoliko ne zna tačan da odgovor na pitanje. Možete da se takmičite i u tome ko će pre pronaći odgovore na pitanja na Google-u.
Predstavili smo vam i jednostavnije i složenije igre, poznate i kao Texting Games, koje možete da igrate putem poruka. Zajedničko za sve igre je to da vam je potreban telefon, nevažno da li je u pitanju pametni telefon ili originalna Nokia 3310, i osoba koja želi da se igra i dobro zabavi.
Pročitajte i druge tekstove iz rubrike Slobodno vreme.