Ukoliko pratite vesti iz sveta tehnologije, sigurno ste barem jednom čuli ili pročitali vest da je neka od najvećih svetskih biblioteka digitalizovala sve svoje knjige. Digitalizacija knjiga je donela brojne prednosti, kako u tehničkom tako i u ekološkom smislu.
Stotine hiljada knjiga koje su nekada zauzimale hiljade kvadratnih metara prostora u nekoj biblioteci, zahvaljujući digitalizaciji danas zauzimaju tek onoliko prostora koliko je potrebno za smeštanje jednog računara, to jest servera. Slanje knjiga sa jednog na drugi kraj sveta više ne zahteva uvijanje u zaštitni papir, slanje poštom i višednevno ili višenedeljno putovanje – jer ih, putem interneta, za tili čas možete poslati gde god poželite. Takođe, knjige u elektronskom formatu nisu podložne habanju ili bilo kojoj vrsti mehaničkog oštećenja i potpuno su imune na zub vremena. Naposletku, ali ipak ispred svega, šume će nam biti zahvalne.
Čuvena američka kompanija Amazon u svojoj ponudi ima preko šest miliona elektronskih knjiga, među kojima se mogu naći i dela iz srpske književnosti. Ukoliko ste pomislili da čitanje elektronskih knjiga iziskuje višečasovno sedenje za računarom – prevarili ste se. Sve što vam je potrebno je dobar e-book reader, tj. uređaj za čitanje elektronskih knjiga, a najpopularniji među njima je Amazon Kindle.
Kada upoznate čudesni Kindle, koji je po dimenzijama sličan školskoj lektiri, shvatićete da je to uređaj koji jednostavno morate da imate. Krenimo redom…

E-Ink ekran koji ne šteti očima
Amazon Kindle e-book reader je opremljen ekranom e-ink tipa dijagonale šest inča. Zbog jedinstvenog načina rada, ovaj ekran ni na koji način neće štetiti vašim očima.
Unutar e-ink ekrana nalazi se veliki broj crnih i belih mikrogranula, čiji je prečnik približno jednak debljini vlasi ljudske kose. Ove mikrogranule se pomoću napredne elektronike raspoređuju tako da formiraju slova i slike. Naravno, crnim mikrogranulama se iscrtava sadržaj, dok bele mikrogranule simuliraju papir. Kada se mikrogranule jednom postave u odgovarajući položaj one u njemu ostaju sve dok korisnik ne zada neku komandu koja će promeniti sadržaj ekrana. Drugim rečima, e-ink ekrani koriste energiju iz baterije uređaja samo u trenutku kada se iscrtava sadržaj ekrana. Na ovaj način je radikalno smanjena potrošnja energije, a slika na ekranu bi bila postojana čak i kada biste u potpunosti prekinuli vezu između ekrana i baterije.
Međutim, to nije najveća prednost e-ink ekrana. Najveća prednost se zapravo ogleda u činjenici da e-ink ekrani ne zahtevaju prisustvo pozadinskog osvetljenja. Način na koji e-ink ekrani funkcionišu je eliminisao potrebu za unutrašnjim osvetljavanjem ekrana, što znači da ova vrsta ekrana ne emituje nikakvu svetlost. Naravno, to znači da sadržaj e-ink ekrana neće biti vidljiv u mraku, baš kao što ni sadržaj štampane stranice nije vidljiv u mraku, ali Amazon Kindle poseduje i dodatno osvetljenje koje, po potrebi, možete da uključite.
Praktično, kod e-ink ekrana važe sva pravila koja važe i kod štampanih knjiga – najbolje će izgledati na dnevnom svetlu i pritom nemaju odsjaj kakav znamo sa ekrana mobilnih telefona, a u večernjim satima ćete bez problema moći da čitate uz stonu lampu ili osvetljenje koje je ugrađeno u sam Kindle. Čitajući sa e-ink ekrana, oči nisu izložene direktnom izvoru svetlosti, što je jako velika prednost u odnosu na čitanje sa klasičnih ekrana.
AMAZON KINDLE ALL-NEW (Crni): specifikacija, cena, prodaja na rate bez kamate – Gigatron.

Kako se elektronske knjige ubacuju u Amazon Kindle?
S obzirom na to da iza ovog uređaja stoji Amazon, tj. jedna od najvećih i najvrednijih svetskih kompanija, kao i to da je reč o uređaju koji je u potpunosti orijentisan ka čitanju elektronskih knjiga, upravljanje sadržajem uređaja je izuzetno jednostavno.
Nakon prvog uključivanja Amazon Kindle čitača, povezivanja na dostupnu Wi-Fi mrežu i prijavljivanja na vaš Amazon korisnički nalog, dočekaće vas jednostavno uputstvo pomoću koga ćete za tren oka naučiti kako da pretražujete ogromnu Amazon biblioteku elektronskih knjiga.
Ukratko, ceo proces se svodi na to da u polje za pretragu ukucate naziv knjige koju tražite ili ime autora, a pretraga je moguća i po žanrovima. Nakon što tapnete na željeni naslov, prikazaće vam se opis i cena knjige. Cene su simboličnog karaktera i najčešće su u rasponu od 2 do 5 dolara, mada ima i potpuno besplatnih izdanja, kao i onih za koje ćete morati da izdvojite i nešto više novca.
Nakon što ste odabrali elektronsku knjigu i platili je (ukoliko nije besplatna), knjiga će se pojaviti u vašoj ličnoj Kindle biblioteci, a za nekoliko trenutaka će se naći i u samom Kindle čitaču, spremna za čitanje. Kindle raspolaže sa 8 GB ugrađene memorije, što je dovoljno za nekoliko hiljada knjiga. Po potrebi, knjige možete obrisati iz uređaja i kasnije ih ponovo vratiti u uređaj, samo jednim klikom na odgovarajuću opciju u vašoj ličnoj Kindle biblioteci.
Pomoću Kindle čitača možete čitati i knjige koje nisu preuzete iz Kindle biblioteke, odnosno knjige koje od ranije imate u računaru. Vaš Kindle će imati svoju jedinstvenu email adresu. Pošaljite svom Kindle čitaču email sa željenom knjigom u prilogu i ona će se za nekoliko trenutaka pojaviti u vašem čitaču. Kindle podržava Microsoft Word (.doc i .docx), Rich Text Format (.rtf), HTML (.htm i .html), Text (.txt), Mobi Book i PDF formate fajlova, a možete ih slati i kao ZIP arhive. Amazonovi serveri će, neposredno pre slanja fajla u Kindle čitač, izvršiti potrebnu optimizaciju fajla zarad što boljeg prikaza na ekranu uređaja.
Amazon Kindle poseduje i klasičan micro-USB priključak koji, pored punjenja baterije, omogućava i prebacivanje fajlova iz računara u Kindle i obrnuto, pa knjige možete prebacivati i na ovaj način, ukoliko vam se čini praktičnijim.
Ukoliko ste u potrazi za besplatnim elektronskim knjigama, pročitajte naš tekst o tome gde možete pronaći dobre, besplatne elektronske knjige.
AMAZON KINDLE ALL-NEW (Beli): specifikacija, cena, prodaja na rate bez kamate – Gigatron.

Impresivno trajanje baterije
E-ink ekran, koji smo ranije opisali, karakteriše veoma visoka energetska efikasnost jer ekran troši električnu energiju samo u trenutku formiranja sadržaja (teksta odnosno slike), nakon čega ekran više ne crpi energiju iz baterije. Kada se svemu doda i činjenica da su hardver i softver Kindle čitača maksimalno prilagođeni čitanju knjiga, te da nemaju tendenciju da zamene mobilni telefon ili tablet računar, dolazi se do toga da autonomiju baterije nećete meriti u satima ili danima, već u nedeljama! Kindle je zaista svetski šampion kada je reč o trajanju baterije, na čemu mu mogu pozavideti čak i oni stari mobilni telefoni, čijeg se trajanja baterije sa setom sećamo.

Ukoliko niste imali ideju šta biste mogli da poklonite dragoj osobi ili sebi, Amazon Kindle je definitivno pravi izbor!
Pročitajte i druge tekstove iz rubrike Svet tehnike i računara.
4 Komentari
Super, konacno Kindle na nasem trzistu. Bravo Gigatron! Voleo bih da vidim i druge modele Kindle uredjaja kod vas uskoro, na primer Kindle Oasis.
Напокон! Хвала Гигатрон!
Baš sam komentarisao na jednom od ranijih članaka kako bi bilo sjajno da uvedete Kindle u prodaju u Srbiji, kad eto vas! Svaka čast zaista.
Cena je sasvim okej i konkurentni ste s obzirom šta se dobija za taj novac.
Da malo objasnim – vlasnik sam Kindle Paperwhite-a, dakle jednog starijeg modela (DP75SDI) sa 2GB memorije, koji sam dobio kao poklon pre nekoliko godina. Prijatelj ga je nabavio iz Amerike za tadašnjih $100 što sam smatrao izdašnom cenom za nešto tako “ograničene” primene.
Ali od samog momenta otvaranja i uzimanja u ruke tog čuda… Čoveče, koja izrada. Plastika od koje je napravljen, neka gumirana vrsta, tako fino i prirodno leži u ruci, plus dimenzije za sjajan u udoban hvat (staje u svaki malo veći džep, recimo od kaputa)… ma sjajno! Vidiš da su ga neki naučnici i pravi dizajneri osmislili. Prava poslastica je ipak sam momenat prvog uključivanja mašine. Tehnologija kojom se imitira što prirodniji prikaz teksta za čitanje (uz naravno opcije podešavanja inteziteta svetlosti) je nešto čiji razvoj (na osnovu rezultata) zaista zaslužuje izdvajanje posebnog novca. Iskreno mislim da je udobnije čitati knjigu sa Kindla nego papirne verzije, iako i dalje nameravam da svoju biblioteku od oko 500 “pravih” knjiga nastavim da opremam sa izdanjima od posebnog značaja. Sve ostalo, a što može da se digitalizuje ili preuzme u nekom elektronskom formatu odlazi na mog lepog prijatelja Kindla. Ovde samo da napomenem da iako Kindle čita PDF bez ikakvih problema, najbolje je hraniti ga MOBI-jem (instalirajte na PC-ju neki program za konvertovanje – Calibre) jer ćete tako dobiti vizuelno najkvalitetnije iskustvo. Do danas, a zaista dosta čitam, nisam stigao da napunim preko pola od ta 2 GB memorije, tako da sa ovim novim modelom od 8 GB nećete imati problema narednih 10 godina, osim ako ne nabacujete sve što stignete. Na kraju, mimo svega navedenog, baterija uspeva do današnjeg dana (dakle nekih 5 godina korišćenja) da mi “namakne” oko 4 do 5 nedelja. Ne znam šta više da kažem, osim da mi je Kindle jedan od najboljih rođendanskih poklona ikada. Eto, toliko sam zadovoljan.
Iako kao neko iz “srednjeg sloja” društva nemam sredstava da bacam na najnoviji hardver ili stalno pazarim nešto novo, za ovo bih drage volje izbacio tih 100+ evra iz džepa, jer ovo nije izdatak, nego zaista jedna od najboljih investicija u sopstveni mir i obrazovanje, a bogami i kvalitetno provedeno slobodno vreme koju jedan skroman čovek iz Srbije može sebi priuštiti.
Poštovani Nenade,
Zahvaljujemo Vam na komentaru. Saglasni smo sa svime što ste napisali. Kindle je jednostavno uređaj koji se mora doživeti, jer ni njegova tehnička specifikacija, ni opisni tekst, pa čak ni fotografije ne mogu da dočaraju korisničko iskustvo koje Kindle nudi. Kompletan uređaj je osmišljen i konstruisan tako da prilikom korišćenja pruži istovetan osećaj kao i štampana knjiga – počevši od težine uređaja, koja odgovara težini prave knjige, preko specifične mikroteksture kućišta, pa sve do ekrana koji, poput pravog papira, ne reflektuje ambijentalnu svetlost.