Kod Windows 10 operativnog sistema, baš kao i kod svih prethodnih generacija Windows operativnog sistema, Device Manager predstavlja jedan od osnovnih alata za pristup detaljnim informacijama o komponentama računara. Uz to, Device Manager omogućava rešavanje problema sa hardverom, ukoliko su oni softverske prirode, a obezbeđuje kontrolu nad komponentama i njihovim upravljačkim softverom (drajverima).
Iako se Device Manager-u ne pristupa često, korisno je da znate što više načina na koje mu možete pristupiti. Primera radi, ukoliko na vašem desktop ili laptop računaru ne radi miš i želite da pristupite Device Manager-u kako biste proverili status miša, pristup ovom alatu putem komandi na tastaturi će vas osloboditi muka. Zato ćemo vam ovom prilikom pokazati pet zaista jednostavnih načina da otvorite Device Manager na Windows 10 operativnom sistemu.

1. Dođite do Device Manager-a pretraživanjem Start menija
Ovo je jedan od najjednostavnijih načina da pokrenete Device Manager. Jednostavno, otvorite Start meni (pritiskom na Windows taster na tastaturi ili klikom na Start dugme) i ukucajte “device manager” (bez navodnika). Nakon toga kliknite na stavku “Device Manager”, kao što je prikazano na slici ispod.

2. Pristupite Device Manager-u putem “Power User” menija
Windows 10 operativni sistem poseduje i neke skrivene funkcije i menije, ali se do nekih od njih lako dolazi. Jedan od skrivenih menija je i takozvani Power User meni. Iako je skriven, ovom meniju se pristupa zaista lako.
Kada na tastaturi istovremeno stisnete tastere Windows i X tj. kombinaciju WINDOWS+X, ili kliknete desnim tasterom miša na Start dugme, otvoriće se famozni Power User meni. Tasterima gore i dole (strelicama) na tastaturi se krećite kroz Power User meni, pozicionirajte se na stavku Device Manager i stisnite taster Enter. Takođe, možete kliknuti i levim tasterom miša na stavku Device Manager.

3. Otvorite Device Manager iz Control Panel-a
Device Manager-u možete pristupiti i iz Control Panel-a svog Windows 10 operativnog sistema. Za početak, otvorite Control Panel tako što ćete otvoriti Start meni i ukucati “control panel” – bez navodnika, naravno. Sa liste pronađenih rezultata kliknite na stavku Control Panel.
U Control Panel prozoru kliknite na Hardware and Sound, a potom i na Device Manager, kao što je prikazano na slici koja sledi.

4. Upotrebite Run komandu da biste otvorili Device Manager
Iz Power User menija, koji smo opisali u načinu broj 2, izaberite komandu Run. Potpuno isto ćete postići i ukoliko na tastaturi istovremeno pritisnete tastere Windows i R tj. kombinaciju WINDOWS+R.
Otvoriće se takozvani Run prozor. U polje za unos teksta ukucajte “devmgmt.msc” (bez navodnika) i stisnite taster Enter ili mišem kliknite na OK.

5. Pristupite Device Manager-u iz Windows Settings prozora
Ovaj način se verovatno najmanje koristi jer zahteva najveći broj klikova, ali nije na odmet da ga znate. Kliknite na Start dugme, a potom na Settings (ikonica u obliku zupčanika).
Kada se otvori Settings prozor, kliknite na ikonicu System, a zatim na stavku About, koja se nalazi uz levu ivicu prozora.
U zavisnosti od toga da li je Setting prozor podešen tako da se prikazuje preko celog ekrana ili samo na delu ekrana, opcija za pozivanje Device Manager-a će se nalaziti uz desnu ivicu Setting prozora ili pri dnu.

Pročitajte i druge tekstove iz rubrike IT kutak.