Toplota je, uz prašinu, najveći neprijatelj računara i računarskih komponenti. Visoka temperatura znatno skraćuje radni vek računarskih komponenti i dovodi do primetnog opadanja njihovih radnih performansi. Zato je važno da svoj računar opremite efikasnim rashladnim sistemom.
Koje ventilatore ćete ugraditi u svoj računar – one koji su dizajnirani tako da pruže što veći statički pritisak ili one koji će omogućiti što veći protok vazduha?
S obzirom na to da postoje dva tipa ventilatora za PC, važno je da ih pravilno odaberete, kao i da ih pravilno rasporedite unutar kućišta, kako biste komponentama svog računara obezbedili optimalno hlađenje. Iz redova koji slede saznaćete u čemu je razlika između “Static Pressure” i “High Airflow” ventilatora za računar, kako da ih razlikujete i kako da iskoristite njihov potencijal u potpunosti.

Šta je High Airflow tip ventilatora?
Ventilatori “High Airflow” tipa su dizajnirani tako da postignu što je moguće veći protok vazduha, to jest da pri svakom obrtaju zahvate i dalje proslede što veću količinu vazduha. U računarima se najčešće nalazi upravo ovaj tip ventilatora. Ventilatore High Airflow tipa ćete najpre prepoznati po nešto užim lopaticama, u odnosu na ventilatore Static Pressure tipa. Ovakvi ventilatori za PC u radu postižu vrlo visok broj obrtaja u minutu (RPM – Revolutions Per Minute).
Takozvani High Airflow ventilatori za PC, tj. ventilatori koji su optimizovani za protok vazduha, se koriste na mestima gde vazduh neće nailaziti ni na kakve prepreke koje bi mogle da uspore, preusmere ili delimično zaustave njegovo kretanje. Primera radi, ukoliko su vam potrebni ventilatori koji će vazduh gurati kroz radijator sistema za tečno hlađenje procesora, High Airflow ventilatori nisu pravo rešenje jer gusta rešetka radijatora predstavlja ozbiljnu prepreku za vazdušnu struju kakvu ovi ventilatori mogu da stvore.

Šta je Static Pressure tip ventilatora?
AiO sistemi za tečno hlađenje procesora i njihovi radijatori, dekorativne mreže i filteri za prašinu postali su sastavni deo modernih desktop računara. Međutim, ovi i slični elementi mogu znatno da uspore i umanje protok vazduha kroz kućište računara, smanjujući na taj način efikasnost rashladnog sistema. Zato je važno da na ovakvim mestima, to jest na mestima na kojima vazduh nailazi na neku vrstu prepreke, koristite ventilatore “Static Pressure” tipa.
Drugačije rečeno, ventilatori Static Pressure tipa su konstruisani tako da stvore određeni vazdušni pritisak koji će vazduhu pomoći da savlada prepreku i nastavi da se kreće u odgovarajućem smeru.
Ventilatori Static Pressure tipa se mogu koristiti za kreiranje negativnog ili pozitivnog pritiska unutar kućišta računara jer omogućavaju da se vazduh kreće čak i kada postoje fizičke prepreke koje bi mogle da zaustave to kretanje.

Izgled i struktura lopatica ventilatora
Ventilatori za PC se mogu razlikovati po dizajnu lopatica, prečniku, radnom naponu, načinu kontrole broja obrtaja (brzine obrtanja), vrsti ležaja… No, kada govorimo o High Airflow i Static Pressure tipovima ventilatora, jedina razlika je u izgledu i strukturi njihovih lopatica. Iako vam može izgledati drugačije, odabir odgovarajućih ventilatora uopšte nije komplikovan.
High Airflow ventilatori, tj. oni koji su dizajnirani da obezbede što veći protok vazduha, se najčešće prepoznaju po nešto užim lopaticama koje su u osnovi udaljenije jedna od druge, u poređenju sa Static Pressure ventilatorima.
Ventilatori dizajnirani za postizanje većeg statičkog pritiska, takozvani Static Pressure ventilatori, uglavnom imaju šire lopatice koje su u osnovi bliže jedna drugoj.

Pozicioniranje ventilatora unutar kućišta računara
U svom desktop računaru možete istovremeno imati obe vrste ventilatora, ali je važno da oni budu pravilno raspoređeni. Upamtite: High Airflow ventilatore montirajte u otvorenije oblasti unutar kućišta, a Static Pressure ventilatore montirajte u oblasti u kojima će vazduh nailaziti na veće prepreke.
Optimalne pozicije za Static Pressure ventilatore:
- Radijatori AiO sistema za tečno hlađenje
- Hladnjaci procesora
- Usis vazduha na gornjoj ili prednjoj strani kućišta – sa kavezom za hard diskove
Optimalne pozicije za High Airflow ventilatore:
- Izduv vazduha na zadnjoj strani kućišta
- Usis vazduha na gornjoj ili prednjoj strani kućišta – bez kaveza za hard diskove
Ispravnim odabirom i pozicioniranjem ventilatora ćete obezbediti optimalan tok vazduha kroz kućište svog računara, čime ćete niže radne temperature, bolje performanse i duži radni vek ugrađenih hardverskih komponenata.
Pročitajte i druge tekstove iz rubrike Svet tehnike i računara.