Ruteri mogu biti žični i bežični. Žični ruteri se sa računarima i drugim uređajima povezuju isključivo putem kabla, dok bežični ruteri pružaju i mogućnost bežičnog povezivanja naših uređaja sa ruterom. Bežični ruteri emituju radio talase tj. signal koji nazivamo Wi-Fi, zbog čega se bežični ruteri često nazivaju i Wi-Fi ruteri.
Ruteri vam se možda čine kao jako komplikovani i kompleksni uređaji, ali se princip rada rutera može objasniti i na jednostavan način. Kako biste lakše prepoznali i otklonili potencijalne probleme na svojoj kućnoj ili kancelarijskoj mreži, važno je da razumete šta i kako ruteri rade. Potrudićemo se da to objasnimo na što jednostavniji način.
Čest je slučaj da korisnici ne prave razliku između rutera i modema, ali verujemo da će redovi koji slede otkloniti svaku nedoumicu.

Čemu služi ruter?
Jednostavno rečeno, ruter međusobno povezuje uređaje (desktop i laptop računare, pametne telefone, pametne televizore i brojne druge savremene uređaje) i na taj način formira mrežu uređaja. Drugim rečima, ruter je nešto poput “skretničara” koji usmerava elektronske pakete podataka ka uređajima, vodeći računa o tome da svaki uređaj dobije baš onaj paket podataka koji je njemu i namenjen, kako ne bi došlo do greške tj. kako paketi ne bi zalutali ili bili isporučeni pogrešnom uređaju. Paketi podataka nekom uređaju mogu biti poslati sa drugog uređaja ili sa interneta.
Kako bi ovo bilo moguće, vaš ruter će svakom uređaju u vašoj kućnoj ili kancelarijskoj mreži dodeliti takozvanu lokalnu IP adresu.
Zamislite da su elektronski podaci nešto poput poštanskih pošiljki. Kao i poštanskim pošiljkama, elektronskim podacima je potrebna prava adresa kako bi bili isporučeni pravom primaocu.
Sada zamislite da je vaša lokalna mreža nešto poput naselja ili ulice. Samo ime naselja ili ulice nije dovoljno za uspešnu isporuku pošiljke jer bi pošiljka tada lako mogla da završi kod pogrešnog primaoca. Dakle, potrebno je precizno definisati adresu isporuke. Tu dolazimo do rutera. Naime, ruter će svakoj “kući” (u našem slučaju – svakom uređaju) dodeliti kućni broj, kako bi adresiranje i isporučivanje pošiljki (u našem slučaju – elektronskih podataka) moglo da se obavi precizno i bez greške.
Takođe, ukoliko jedan uređaj treba da odgovori drugom uređaju, tj. da sa njim razmeni određene elektronske podatke, ruter će ponovo biti u ulozi nepogrešivog “kurira”.
Iako ruteri obrađuju elektronske podatke pojedinačno, tj. jedan po jedan, oni to rade velikom brzinom pa imate osećaj da se sve odvija instant, čak i kada na mreži imate više uređaja.
Međutim, problem može nastati onda kada broj uređaja koje imate u okviru svoje kućne ili kancelarijske mreže prevaziđe mogućnosti rutera ili onda kada uređaji, čak i ako ih je manje, intenzivno razmenjuju podatke između sebe ili sa internetom. Tada dolazi do kašnjenja u isporuci digitalnih podataka – baš kao što i u realnom životu kurirske službe zbog povećanog obima posla kasne sa isporukom pošiljki.
Kašnjenje u isporuci digitalnih podataka unutar vaše kućne ili kancelarijske mreže, to jest preopterećenje rutera, se manifestuje kroz kratkotrajne prekide, “seckanje” i slične anomalije. Kašnjenje, tj. preopterećenje rutera, se može dogoditi kako prilikom prenosa podataka sa interneta tako i prilikom prenosa od jednog do drugog uređaja unutar vaše lokalne mreže (primer: vaš laptop i televizor su povezani bežičnim putem
Pojava ovakvih problema najčešće je znak da vam je potreban napredniji ruter.
Koja je razlika između rutera i modema?
Savremeni modemi često dolaze sa ugrađenim ruterom, zbog čega korisnici neretko mešaju ili u potpunosti poistovećuju modeme i rutere. No, oni koji su internet koristili davnih dana, u vreme dok se još “probijao” do naših domova, sigurno vrlo dobro znaju šta je funkcija modema, a šta funkcija rutera.
Modem je uređaj koji vas povezuje sa vašim internet operatorom, odnosno internetom. S druge strane, funkcija rutera da poveže veći broj uređaja, uključujući i sam modem, u lokalnu mrežu. Drugačije rečeno, ruter omogućava modemu i drugim vašim uređajima da prenose elektronske podatke sa jedne lokacije na drugu, tj. do tačke A do tačke B.
Ukoliko se i tačka A i tačka B nalaze unutar vaše lokalne mreže, što je slučaj kada vaš telefon komunicira sa vašim televizorom, za prenos podataka će biti angažovan samo ruter.
Kada se tačka A nalazi unutar vaše lokalne mreže (npr. vaš računar), a tačka B se nalazi na internetu (npr. YouTube sajt), modem će biti taj koji će obezbediti prenos podataka do i sa interneta.

Ukoliko ste pažljivo pogledali prethodnu sliku, verovatno ste zaključili da je dovoljno da imate samo ruter kako biste omogućili međusobnu komunikaciju između svojih uređaja, to jest da biste mogli da ih povežete u mrežu. Međutim, ukoliko želite da vaši uređaji imaju i pristup internetu, neophodno je da imate i modem.
Imajte u vidu da većina savremenih modema, pogotovo onih koje dobijate od svog internet operatora, dolazi sa ugrađenim ruterom, ali nije isključena ni mogućnost da od svog operatora dobijete modem koji nema funkciju rutera i u tom slučaju će biti neophodno da nabavite ruter.
Nažalost, performanse rutera koji su ugrađeni u modeme su najčešće vrlo skromne. Takvi ruteri pružaju tek osnovne funkcionalnosti i često nisu na visini zadatka, pogotovo ako na mrežu želite da povežete više uređaja ili ako zahtevate visoke online performanse (npr. kratak ping u online igrama). U tom slučaju je nabavka dodatnog, zasebnog rutera pravo rešenje.
Tehnički govoreći, modem vam je potreban zbog toga što vaši računari i drugi uređaji koriste drugačiji tip signala u odnosu na signal koji koristi vaš internet operator. Prostije rečeno, modem konvertuje signal vašeg internet operatora u signal koji odgovara vašim uređajima.
Konverzija signala je posao koji obavlja modem, dok je kasnija koordinacija signala posao rutera.
Kada i za šta se koristi ruter i da li vam je potreban ruter?
U ne tako davnoj prošlosti, kada se u jednom domaćinstvu nalazio samo jedan računar, sve što vam je bilo potrebno da biste se povezali na internet je modem. Tehnički govoreći, ukoliko želite smo jedan uređaj da povežete na internet, to još uvek možete učiniti samo uz pomoć modema odnosno bez potrebe za ruterom. Međutim, iz brojnih drugih razloga, koji se tiču sajber-bezbednosti i fleksibilnosti, najbolje je da koristite ruter, čak i ako samo jedan uređaj želite da povežete na internet.
No, s obzirom na to da danas verovatno svaka kuća ima više od jednog uređaja, ruter možete smatrati obaveznim. Čak i ako ne želite svoje uređaje da povežete na internet, već samo želite da im omogućite međusobnu komunikaciju, biće vam potreban ruter. Setite se priče o ulici i kućnim brojevima, sa početka ovog teksta.
Dobro ste razumeli – lokalnu mrežu uređaja možete kreirati i bez interneta, kako biste bili u mogućnosti da prenosite fajlove iz jednog uređaja u drugi, odnosno kako bi svi vaši desktop i laptop računari, telefoni, gaming konzole, pametni televizori, ,štampači, skeneri i drugi uređaji mogli između sebe da prenose elektronske podatke.
Bez rutera, ti elektronski podaci ne bi stizali na pravo odredište. Primera radi, vaš zahtev za štampanjem nekog dokumenta bi bio potpuno beskoristan ukoliko bi on bio isporučen vašem telefonu ili Google Home pametnom zvučniku, umesto štampaču.
Kada smo već spomenuli Google Home pametni zvučnik, vredi napomenuti i da je dobar ruter ključan element prilikom planiranja “pametne kuće”. S obzirom na to da je “pametna kuća” ništa drugo nego lokalna mreža uređaja, jasno je da je ruter nezaobilazan i da morate odabrati model naprednijih performansi.
Još jednom: lokalna mreža može postojati bez interneta i modema, ali ne može postojati bez rutera.
Koja je razlika između žičnog i bežičnog (wireless) rutera?
Razlika između žičnog i bežičnog (wireless) rutera se ogleda u tome na koji se način drugi uređaji mogu povezati sa ruterom. Žični ruteri poseduju isključivo Ethernet (LAN) priključke za kablove, dok bežični ruteri (često zvani i Wi-Fi ruteri) imaju radio module i antene (unutrašnje ili spoljne) za bežično povezivanje uređaja sa ruterom.
Većina savremenih rutera, kao i modema sa ugrađenim ruterom, omogućava i bežično povezivanje uređaja.
Pročitajte i druge tekstove iz rubrike Svet tehnike i računara.