Adobe Flash je multimedijalna softverska platforma koja je duže od dve decenije korišćena za izradu animacija, desktop, mobilnih i web aplikacija, video-igara za računare i brojne srodne uređaje, kao i video-plejera za primenu unutar web browser-a. Drugačije rečeno, Adobe Flash tehnologija je bila opšteprisutna u digitalnom svetu, pa je gotovo nemoguće da se do sada niste sreli sa njom. Možda samo niste znali da se vaš omiljeni vebsajt ili igra baziraju upravo na Adobe Flash tehnologiji.
U prilog tome koliko je Adobe Flash tehnologija bila važna u digitalnom životu svakog pojedinca, govori i činjenica da bez instaliranog Adobe Flash Player-a nije bilo moguće gledati video-klipove na čuvenom YouTube-u. Drugim rečima, kompletan YouTube se oslanjao na Adobe Flash tehnologiju.
Ali…

Razvojni put Adobe Flash-a: od neophodnog do nepotrebnog softvera
Sama činjenica da je Adobe Flash tehnologija bila sveprisutna u svetu digitalnom svetu ne znači da Adobe Flash nije imao mane. Imao ih je, a vremenom su postajale sve brojnije i izraženije.
Iako ime ove softverske platforme možda sugeriše drugačije, tvorac Flash-a nije kompanija Adobe. Naime, Flash je proizvod kompanije FutureWave, koja je 1996. godine platformu prodala kompaniji Macromedia. Softver je bio u vlasništvu kompanije Macromedia sve do 2005. godine, a ovaj period se smatra zlatnim dobom Flash platforme.
Konačno, veliki Adobe u decembru 2005. godine kupuje kompaniju Macromedia i od tada se ime “Macromedia Flash” menja u “Adobe Flash“.
Kompleksnost Adobe Flash softvera je dovela do toga da dalje održavanje i unapređivanje postanu noćna mora za Adobe-ove inženjere. Flash je ubrzo postao previše zahtevan kada su u pitanju hardverski resursi, a kompanije iz oblasti IT bezbednosti su neretko ukazivale na bezbednosne propuste pronađene u Adobe Flash softveru.
Programeri su sve češće birali HTML5 i JavaScript za izradu kompleksnog web sadržaja, što je, uz već prisutne probleme, označilo početak kraja za Adobe Flash.
Kompanija Adobe je još 2017. godine najavila prestanak podrške za Flash platformu. Većina popularnih web browser-a odnedavno blokira Flash sadržaj, a sama Adobe Flash platforma je i zvanično “mrtva”.
S obzirom na to da većina vebsajtova odavno ne koristi Adobe Flash tehnologiju, prestanak podrške neće imati značajniji uticaj na korisnike. Prestanak podrške podrazumeva i prestanak isporučivanja bezbednosnih ispravki, pa se preporučuje da Adobe Flash deinstalirate sa svog računara, kako biste smanjili rizik od izlaganja svog računara i podataka sajber-napadima.
Pročitajte i druge tekstove iz rubrike IT kutak.