Kompanija Microsoft je pre 14 godina predstavila funkciju koja omogućava da USB fleš memoriju ili SD memorijsku karticu pretvorite u takozvanu keš memoriju i da na taj način ubrzate rad svog računara. Reč je o funkciji po imenu ReadyBoost koja je debitovala na Windows Vista operativnom sistemu, a kasnije, dolaskom Windows 7 odnosno Windows 8.1 i Windows 10 operativnih sistema, je dodatno unapređena.

Windows 10, kao i prethodne generacije Windows operativnog sistema, “keširane” podatke čuva na hard disku vašeg računara i poziva ih sa hard diska kada su isti podaci ponovo potrebni operativnom sistemu. Vreme koje je računaru potrebno da dođe do “keširanih” fajlova zavisi od brzine vašeg hard diska. Naravno, munjevita brzina savremenih SSD uređaja ovde i te kako dolazi do izražaja, ali možda još više dolazi do izražaja tromost klasičnih hard diskova.
Ukoliko vaš računar ne poseduje SSD uređaj, već tradicionalni hard disk, korišćenjem ReadyBoost tehnologije možete primetno ubrzati rad računara.
ReadyBoost tehnologija zapravo omogućava Windows operativnom sistemu da za keširanje podataka koristi USB fleš memoriju ili neku drugi uređaj koji se bazira na fleš memoriji (npr. SD memorijsku karticu), umesto hard diska. S obzirom na to da je čitanje podataka sa USB fleš memorije često primetno brže nego čitanje podataka direktno sa hard diska, ReadyBoost će ubrzati rad vašeg računara.
Kako se uključuje ReadyBoost?
Pre svega, uključite USB fleš memoriju u jedan od USB priključaka na vašem računaru. USB fleš memorija koju ćete koristiti u ovu svrhu treba da odgovara barem USB 2.0 specifikaciji, a najbolje je da to bude USB fleš novijeg datuma, koji odgovara USB 3.0 standardu. Naravno, isto važi i za sam USB priključak u koji ćete uključiti fleš memoriju.
Pravilo je jednostavno: što bržu USB fleš memoriju koristite, to ćete više ubrzati rad svog računara. Kapacitet USB fleš memorije treba da bude barem dvostruko veći od kapaciteta radne memorije (RAM-a) vašeg računara. Dakle, ukoliko vaš računar poseduje 8 GB radne memorije, za optimalne performanse ReadyBoost tehnologije biće vam potrebna USB fleš memorija kapaciteta 16 GB ili više.
Nakon uključivanja USB fleš memorije u odgovarajući USB priključak, otvorite File Explorer, odnosno This PC. Pronađite ikonicu USB fleš memorije, a zatim na nju kliknite desnim tasterom miša i odaberite Properties. U novootvorenom prozoru kliknite na ReadyBoost jezičak (tab).
Na ekranu nećete videti previše opcija, ali ono što vidite je sve što vam je potrebno da biste aktivirali i podesili ReadyBoost tehnologiju.
Računar će vam automatski predložiti koliko memorije sa vašeg USB fleša želite da rezervišete za potrebe keširanja podataka. Postavite klizač na željenu vrednost ili ostavite preporučenu vrednost, a nakon toga označite Dedicate this device to ReadyBoost i kliknite na OK.
Ukoliko nakon odabira ReadyBoost jezička vidite poruku “This device cannot be used for ReadyBoost” to znači da vaša USB fleš memorija nije dovoljno brza. Istu poruku ćete videti i ukoliko je vaš računar opremljen SSD uređajem jer je SSD uređaj brži i od najbrže USB fleš memorije pa bi aktiviranje ReadyBoost funkcije u tom slučaju dovelo do pada performansi, umesto do povećanja.
Dok budete koristili svoj računar, ReadyBoost tehnologija će dodeljenu USB fleš memoriju puniti fajlovima pa se nemojte zbuniti ukoliko primetite intenzivnu aktivnost kod vašeg USB fleša. U zavisnosti od načina na koji koristite svoj računar, biče potrebno i do nekoliko dana da ReadyBoost upiše sve potrebne fajlove na dodeljenu USB fleš memoriju odnosno da biste primetili ubrzanje u radu. Ukoliko i nakon nekoliko dana ne vidite poboljšanje u performansama, pokušajte sa USB fleš memorijom veće brzine ili većeg kapaciteta.
Pročitajte i druge tekstove iz rubrike IT kutak.