HDMI 2.1 standard je, između ostalog, napravljen da bi iskustvo igranja na gaming konzolama učinio još boljim, odnosno da bi poboljšao responzivnost.
Iako HDMI 2.1 standard još uvek nije globalno zastupljen, oni kojima je gaming prioritet bi već sada trebalo da se upoznaju sa HDMI QFT tehnologijom, koja je deo HDMI 2.1 standarda. Reč je o tehnologiji koja ima za cilj da smanji latenciju za vreme igranja, tj. da akciju na ekranu učini responzivnijom. U nastavku teksta ćete saznati na šta tačno mislimo i kako HDMI QFT funkcioniše.

HDMI već sigurno znate šta je, dok je sufiks “QFT” zapravo skraćenica od “Quick Frame Transport“. Kao što se može zaključiti iz naziva ove tehnologije, njen zadatak je da ubrza prenos svakog pojedinačnog frejma od njegovog izvora (računara ili gaming konzole) do monitora ili televizora. Drugačije rečeno, QFT skraćuje vreme koje protekne od trenutka kada je video sadržaj kreiran u grafičkom procesoru vašeg gaming uređaja, pa do trenutka kada taj sadržaj vidite na ekranu. Na ovaj način će akcija na vašem ekranu biti još bliže realnom vremenu, tj. odziv na komande će biti bolji, čime se unapređuje kompletno gaming iskustvo.
Iako na prvi pogled može delovati slično, HDMI QFT tehnologija se zapravo potpuno razlikuje od ALLM tehnologije koju poseduju neki televizori. Naime, ALLM tehnologija radi tako što isključuje pojedine tehnologije koje su zadužene za obradu slike i na taj način smanjuje takozvani “input lag”, dok HDMI QFT tehnologija jednostavno ubrzava prenos frejmova od grafičkog procesora do ekrana – što je znatno bolje rešenje.
Kako HDMI QFT radi?
Put koji video sadržaj treba da pređe da biste ga videli na ekranu je zapravo primetno duži od dužine vašeg HDMI kabla. Latencija tj. vreme kašnjenja se zapravo definiše kao vreme koje protekne od trenutka kada je grafički procesor vašeg računara ili gaming konzole generisao frejm (kadar), pa sve do trenutka kada taj frejm vidite na ekranu svog televizora ili monitora.
Na vreme kašnjenja utiče elektronika vaše grafičke kartice ili gaming konzole, jer je elektronici potrebno određeno vreme da signal preuzme sa grafičkog procesora i dodatno ga obradi i prenese do HDMI izlaza. Nakon toga na red dolazi vreme putovanja signala kroz HDMI kabl. Kada signal stigne do HDMI ulaza vašeg televizora i monitora, tada posao preuzima njegov video-procesor koji signal priprema za prikaz na ekranu, nakon čega ćete (frejm) kadar videti na ekranu. Sve ovo znači da će u praksi postojati određeno kašnjenje od trenutka kada pritisnete dugme na kontroleru, mišu ili tastaturi, pa do trenutka kada to vidite na ekranu.
Ako pretpostavimo da određenu igru igrate pri 60 kadrova u sekundi (FPS), to znači da se proces koji smo upravo opisali ponovi 60 puta u sekundi.
HDMI QFT ne može da ubrza sve elemente koji učestvuju u prenosu video signala, ali može primetno da ubrza prenos kroz sam HDMI kabl, pod uslovom da oba uređaja (uređaj na kome igrate i televizor/monitor) podržavaju HDMI QFT tehnologiju. QFT prenosi svaki pojedinačni frejm najvećom mogućom brzinom.
S obzirom na to da je HDMI QFT tehnologija deo HDMI 2.1 standarda, postoji mogućnost da ona naknadno bude omogućena na HDMI 2.1 uređajima koji je trenutno nemaju, putem softverskog ažuriranja.
Pročitajte i druge tekstove iz rubrike IT kutak.