Čak i kada kompanije NVIDIA i AMD prestanu da pružaju softversku podršku za stare modele svojih grafičkih kartica, to ne znači da se te grafičke kartice ne mogu i dalje koristiti. Naprotiv, stare grafičke kartice mogu biti i te kako upotrebljive.

Posle gotovo devet godina, kompanija NVIDIA je konačno “penzionisala” svoje grafičke čipove iz 600/700/Titan serija, koji se baziraju na vremešnoj Kepler mikroarhitekturi. Sasvim je normalno da proizvođači prekinu podršku za svoje proizvode nakon određenog vremena, ali šta to znači za korisnike? Šta će se desiti sa tim proizvodima, u smislu upotrebljivosti, nakon prestanka podrške proizvođača?
Ima nekoliko razloga zbog kojih ne bi trebalo da se odreknete svoje stare grafičke kartice, čak i ako NVIDIA za nju više ne objavljuje sveže verzije drajvera.
Zašto je NVIDIA prekinula podršku za stare grafičke kartice?
Nije ništa neobično da proizvođači prekinu sa podrškom za stare tehnologije. Naprotiv, u industriji mobilnih telefona ovo je sasvim normalna i opšteprihvaćena praksa. Ako pogledate moderne mobilne telefone, oni od svojih proizvođača dobijaju softverska ažuriranja “samo” dve ili tri godine nakon izlaska na tržište i za to postoje racionalni razlozi.
Međutim, NVIDIA grafički procesori (GPU) iz serija 600 i 700, kao i raniji modeli iz Titan serije, su imali prilično dug životni vek, u smislu obezbeđivanja svežih verzija drajvera od strane kompanije NVIDIA. Grafičke kartice koje su se bazirale na ovim grafičkim čipovima su se na tržištu pojavile 2012. godine, tj. pre devet godina. Devet godina je čitava večnost u svetu napredne tehnologije u kojoj se unapređenja nižu na dnevnom nivou.
Zastarelost i neefikasnost

Grafičke kartice koje su ostale bez dalje podrške, a koje se baziraju na NVIDIA čipovima, su barem četiri generacije starije od aktuelnih modela. Iako se ovi modeli i danas mogu koristiti, ne može se reći da zub vremena i neefikasnost nisu primetni, u tehnološkom smislu. Primera radi, u poređenju sa nešto novijim GTX 1060 grafičkim čipom, stari grafički čipovi zahtevaju više energije, a isporučuju inferiornije performanse.
Ograničenja u pogledu video-memorije (VRAM)
Mnoge današnje AAA igre zahtevaju veliku količinu video-memorije (VRAM). Nažalost, većina grafičkih kartica koje se baziraju na NVIDIA GeForce čipovima iz serije 700 poseduje 3 GB memorije ili manje, zbog čega nisu adekvatne za moderne AAA gaming naslove.
Nedostatak podrške za DirectX 12

Još jedan problem sa kojim se suočavaju stare grafičke kartice je nepotpuna kompatibilnost sa DirectX 12 tehnologijom. I pored toga što ove grafičke kartice pokreću DirectX 12, činjenica je da podrška za DirectX 12 nije potpuna. Upravo zbog toga pojedine moderne igre, kao što su Assassin’s Creed Valhalla ili Gears 5, nije moguće pokrenuti na starim grafičkim karticama.
Pročitajte još: “Kako da iskoristite svoj stari računar i udahnete mu novi život“
3 razloga da ipak ne odbacite svoju grafičku karticu iz NVIDIA GeForce 700 serije
Uprkos svemu navedenom, NVIDIA GPU-ovi iz GeForce 700 serije se i dalje mogu koristiti, a njihova upotrebna vrednost može biti sasvim zadovoljavajuća. To što NVIDIA ne objavljuje nove drajvere za ove grafičke kartice ne znači da su one neupotrebljive. Naprotiv…
1. Na staroj grafičkoj kartici možete igrati neke popularne eSports igre

Bez obzira na svoju vremešnost, grafičke kartice koje se baziraju na Kepler mikroarhitekturi još uvek mogu da pokrenu neke od popularnih eSports video-igara. Međutim, treba imati na umu da su neke od tih igara ipak dizajnirane da rade na nešto snažnijem hardveru.
No, ukoliko želite da zaigrate CS:GO, Dota 2, League of Legends ili Fortnite, ove kartice će vam pružiti sate i sate kvalitetne zabave. Na kraju krajeva, moći ćete da pokrenete i neku od novijih igara, ali ćete morati da se zadovoljite nižim grafičkim podešavanjima.
Naravno, za više zadovoljstva, tj. za bolje grafičke performanse na raspolaganju su vam najnovije grafičke kartice, koje možete kupiti na rate, bez kamate.
2. Stara grafička kartica može biti sjajan dodatak vašem sekundarnom procesoru

eSports igre će kako-tako raditi na starim grafičkim karticama, ali će zato vaš stari računar u kombinaciji sa starom grafičkom karticom biti odličan kao rezervni ili sekundarni računar. Na primer, ukoliko želite da strimujete svoj gejmplej, možete koristiti svoj stari računar kao “capture device” tj. kao uređaj koji će snimati tok igre. Na taj način ćete osloboditi hardverske resurse svog glavnog računara i staviti ih na raspolaganje igrama.
Takođe, od starog računara možete napraviti “gostinski računar” za prijatelje sa kojima u LAN mreži možete odigrati i neku manje zahtevnu igru.
Pročitajte još: “Kako da iskoristite svoj stari računar i udahnete mu novi život“
3. Stara grafička karta je jeftin način da stari kancelarijski PC pretvorite u skromniji gaming PC

Ukoliko kod kuće imate računar koji nije namenjen gejmingu, tj. klasičan kućni ili kancelarijski PC, vaša stara grafička kartica može biti najpovoljniji način da svoj sekundarni računar pretvorite u gaming računar skromnijih performansi, na kome ćete moći da igrate igre koje smo imenovali u prethodnim redovima. U vreme kada nove grafičke kartice koštaju kao da se proizvode na drugoj planeti, ovo nije nimalo loša ideja.
Pročitajte i druge tekstove iz rubrike IT kutak.