Neka bude USB 3.0, univerzalni superbrzi priključak za moderne uređaje. I bi USB 3.0, ali ne potrajaše dugo…
Priča o USB standardima novijeg datuma je postala toliko komplikovana i zbunjujuća za sve nas, da je zaslužila epski početak. Taman kada ste pomislili da više niko ne zna šta je USB 3.0, a šta USB 3.1 i kakve sve to veze ima sa USB 3.1 Gen 1 standardom, pojavio se i USB 3.2 standard da dodatno zakomplikuje stvar ili da je, možda, sasvim razjasni. Nakon čitanja ovog teksta sve će vam biti kristalno jasno.

Dugi niz godina smo USB fleš memorije, eksterne hard diskove, mobile telefone, digitalne foto-aparate, miševe, tastature, Wi-Fi adaptere, štampače, skenere i druge uređaje sa računarima povezivali putem USB 2.0 veze koja je omogućavala prenos podataka brzinom od 480 Mbps (megabita po sekundi), odnosno 60 MBps (megabajta po sekundi).
Kako su naši digitalni podaci postajali sve veći i zahtevali sve više memorijskog prostora, stvorila se i potreba za bržim prenosom podataka sa uređaja na uređaj. Tako je 2011. godine rođen USB 3.0 standard, koji je doneo deset puta veću brzinu prenosa podataka, tačnije brzinu od 5 Gbps (gigabita po sekundi), odnosno 0,625 GBps (gigabajta po sekundi).
Razvojem i standardizacijom USB tehnologije bavi se neprofitna organizacija po imenu USB Implementers Forum (USB-IF), koja je dodatnim usavršavanjem USB 3.0 standarda omogućila brzinu prenosa podataka od 10 Gbps (gigabita po sekundi) i kasnije odlučila da USB 3.0 standardu promeni ime u USB 3.1, a još kasnije u USB 3.2.
Dakle, USB standard treće generacije je do sada doživeo dve promene imena: prvo iz USB 3.0 u USB 3.1, a zatim iz USB 3.1 u USB 3.2. S tim u vezi, danas tehnički postoji samo i jedino USB 3.2 standard.
U zavisnosti od toga kada je određeni uređaj proizveden, u njegovoj specifikaciji možete pronaći i stare USB 3.0 ili USB 3.1 nazive, ali nećete pogrešiti ukoliko kažete da je vaš uređaj opremljen USB 3.2 priključcima jer se danas svi oni tako zovu.
Ne ostvaruju svi USB 3.2 priključci istu brzinu prenosa podataka
Iza objedinjenog USB 3.2 naziva se kriju USB priključci koji podatke mogu prenositi brzinama od 5 do 20 Gbps (gigabita po sekundi). S tim u vezi, bilo je potrebno u nazive priključaka dodati i odgovarajuće sufikse, kako bi proizvođači savremenih uređaja mogli da preciziraju o kom se tačno USB 3.2 priključku radi, to jest kojom se brzinom prenose podaci kroz njega.
U tabeli koja sledi možete videti nazive i deklarisane brzine prenosa podataka za aktuelnu USB 3.2 specifikaciju, kao i prethodne nazive.

Imajte u vidu da USB 3.2 Gen 2×2 veza zahteva korišćenje USB Type-C (USB-C) tipa priključka, zbog tehnoloških specifičnosti, dok USB 3.2 Gen 1 i USB 3.2 Gen 2 veza mogu da funkcionišu i na USB Type-A (USB-A) priključcima. Drugim rečima, USB-A priključci na vašem računaru sigurno ne koriste i ne mogu koristiti USB 3.2 Gen 2×2 specifikaciju.
Pročitajte i druge tekstove iz rubrike Svet tehnike i računara.