USB-A i USB-C su konektori (priključci) koje sigurno svakodnevno koristite, često i više puta dnevno. Da li znate da se ovi konektori ne razlikuju samo fizički, tj. samo po obliku, već da između njih postoje i tehničke razlike? Što ih bolje upoznate, manje ćete glavobolja imati sa uređajima koji koriste ove priključke i njihovim međusobnim povezivanjem.
Šta je USB-A?
USB-A ili USB Type-A je originalni USB priključak, tj. tip priključka koji je nastao kada i prva generacija USB standarda. Ovaj tip USB priključka je prepoznatljiv po svom ravnom, pravougaonom obliku. Jedna od njegovih najupečatljivijih fizičkih osobina je nereverzibilnost tj. asimetričnost, zbog čega se USB-A konektor može uključiti na samo jedan način, što već decenijama iritira korisnike. Koliko vam se samo puta dogodilo da USB fleš memoriju ili neki USB kabl okrenete naopako pri pokušaju da ga uključite u računar? USB-A ili USB Type-A priključci, zovite ih kako želite, se danas nalaze na gotovo svakom računaru i uređajima koji su u bilo kakvom srodstvu sa računarima, kao što su Smart televizori, gaming konzole, DVD i Blu-Ray plejeri itd.
Na slici koja sledi možete videti izgled “muške” i “ženske” varijante USB-A priključka.

Šta je USB-C?
USB-C ili USB Type-C konektor je nastao 2014. godine, sa ciljem da nas oslobodi nekih uobičajenih problema karakterističnih za USB-A konektore. Mnogi tanki i lagani uređaji danas na sebi imaju isključivo USB-C portove. Zahvaljujući činjenici da su USB-C konektori znatno tanji od USB-A konektora, proizvođači elektronskih uređaja su u mogućnosti da dizajniraju i proizvedu tanje, lakše i elegantnije uređaje. USB-C konektori lagano pronalaze svoj put do različitih elektronskih uređaja i kod nekih su već apsolutni postali standard, a krajnji cilj je da u potpunosti zamene vremešne i nezgrapne USB-A portove. Na slici ispod možete videti mušku varijantu USB-C konektora, na kablu.

U čemu se još razlikuju USB-A i USB-C?
Sada, kada smo objasnili osnovnu razliku, a ona se odnosi na fizički izgled USB-A i USB-C priključaka, vreme je napišemo ponešto i o tehničkim karakteristikama po kojima se ova dva konektora razlikuju, a one su najvažnije.
Reverzibilni (simetrični) i tanji oblik
U prethodnim redovima smo naveli da je USB-C konektor znatno tanji od USB-A konektora, zbog čega zauzima primetno manje prostora i pogodan je za ugradnju na moderne, tanke uređaje.
Za razliku od USB-A konektora, prilikom priključivanja kabla ili uređaja koji koristi USB-C konektor ne morate voditi računa o tome na koju ste stranu okrenuli konektor. Drugim rečima, USB-C konektor je reverzibilnog tj. simetričnog tipa, što znači da ga, sve i da hoćete, ne možete okrenuti “naopako”, zbog čega u šali kažemo da USB-C smanjuje stres.
Podrška za USB standarde
Najnoviji USB 4.0 standard zahteva USB-C konektore, odnosno tehnički ga nije moguće implementirati koristeći stare USB-A konektore. USB 4.0 standard omogućava prenos podataka brzinom do 40 Gbps i nudi podršku za USB Power Delivery (USB PD). Kada govorimo o USB Power Delivery funkciji, tj. o napajanju putem USB-C priključka, treba naglasiti da USB 4.0 standard na ovaj način može isporučiti do 100 W električne snage, bidirekciono, što je dovoljno čak i za napajanje većih uređaja, poput laptop računara i nekih štampača.
Poređenja radi, putem USB 3.2 standarda se podaci mogu prenositi brzinom do 20 Gbps – i to samo u slučaju da koristite USB 3.2 Gen 2×2 vezu (koja zahteva i USB-C konektore). S obzirom na to da su uređaji koji koriste ovakav tip USB veze izuzetno retki, računajte da ćete u teoriji moći da dosegnete brzinu od tek 10 Gbps, što odgovara USB 3.2 Gen 2 standardu i USB-A konektorima.
Alternate Modes – podrška za dodatne funkcije
Alternate Modes je tehnička karakteristika USB-C priključaka koja proizvođačima računara, računarske opreme i potrošačke elektronike omogućava da u USB-C priključke ugrade i dodatne komunikacione protokole (tehnologije) za prenos podataka.
Prostije rečeno, jedan USB-C priključak može, pored svoje redovne funkcije, imati i druge funkcije, kao što su Thunderbolt, DisplayPort, HDMI, MHL (Mobile High-Definition Link) i VirtualLink.
Alternate Modes, to jest integracija svih ovih tehnologija u jedan USB Type-C port, omogućava izradu još tanjih i kompaktnijih uređaja nego ranije. Naravno,implementacija Alternate Modes tehnologije od strane proizvođača uređaja nije obavezna, pa je, pre nabavke određenog kabla, potrebno da proverite da li USB-C na vašem uređaju podržava Alternate Modes odnosno neki od dodatnih komunikacionih protokola.
S druge strane, USB-A portovi nemaju podršku za Alternate Modes, što znači da mogu da rade isključivo kao USB priključci.
Kompatibilnost sa starijim standardima i uređajima
USB Type-A i USB Type-C su dizajnirani tako da budu kompatibilni sa prethodnim USB standardima odnosno uređajima koji koriste neki od prethodnih USB standarda.
Primera radi, USB Type-A port, koji odgovara USB 3.2 standardu, će brzinu prenosa podataka automatski prilagoditi USB 2.0 odnosno USB 1.1 standardu ukoliko povezani uređaj koristi stariji USB standard. Isto važi i za USB Type-C portove.
Imajte u vidu da se USB-C konektor fizički ne može uključiti u USB-A port i obrnuto, ali se uz pomoć odgovarajućih adaptera ovo može lako rešiti.
Budućnost USB konektora je USB-C
U inicijalnom dizajnu USB-C konektora i njegovom omasovljavanju učestvovalo je (i još uvek učestvuje) više od 700 tehnoloških kompanija, među kojima su Apple, Google, Intel i Microsoft. Zbog toga je USB-C zaista i potpuno univerzalan priključak, zbog čega će se još mnogo godina zadržati na tržištu.
Pročitajte i druge tekstove iz rubrike IT kutak.