Ukoliko na svom računaru koristite Windows 10 operativni sistem, sigurno ste u nekom trenutku videli opciju “Run as Administrator”. Šta je ova opcija i čemu ona služi? Objasnićemo vam zašto je ova opcija važna, kako ona radi i u kojim situacijama treba da je koristite.

Administratori imaju neograničen pristup sistemu
U Windows 10 operativnom sistemu postoje dve vrste korisničkih naloga: Standardni korisnički nalozi i Administratorski korisnički nalozi. U odnosu na Standardni korisnički nalog, Administratorski korisnički nalog vam omogućava da menjate sistemska podešavanja i da pristupate “zabranjenim zonama” operativnog sistema.
Uopšteno govoreći, svrha Administratorskog naloga je da se odabranim (čitajte: iskusnijim ili naprednijim) korisnicima omogući da vrše određene izmene nad kritičnim aspektima operativnog sistema, što bi moglo biti rizično ukoliko bi se takvi zadaci poverili običnim / standardnim korisnicima, zbog nedostatka iskustva ili stručnosti ili, pak, poverenja.
Ukoliko je je računar za kojim sedite u vašem vlasništvu, tj. ukoliko njime ne upravlja IT administrator firme u kojoj ste zaposleni, korisnički nalog koji koristite za rad u Windows 10 operativnom sistemu je gotovo sigurno Administratorski nalog.
Međutim, čak i ukoliko koristite korisnički nalog sa administratorskim privilegijama, one neće biti potrebne svakom programu koji koristite u svakodnevnom radu. Naprotiv, to bi moglo da bude loše, u smislu bezbednosti podataka. Primera radi, vaš web browser, tj. program za prikaz internet sadržaja, ne treba da ima pristup kompletnom operativnom sistemu i njegovim osetljivim delovima. Zato postoji nešto što se zove “User Account Control (UAC). UAC je softverska tehnologija koja programima ograničava privilegije, čak i onda kada programe pokrećete sa korisničkog naloga koji ima administratorske privilegije. Primera radi, UAC neće dozvoliti Google Chrome-u da preuzme potpunu kontrolu nad operativnim sistemom vašeg računara, bez obzirna na to što korisnički nalog putem kojeg koristite Google Chrome ima Administratorske privilegije.
No, nekada će biti potrebno da određenom programu omogućite da ima potpunu kontrolu nad operativnim sistemom, tj. da zaobiđete UAC, a upravo tome služi komanda po imenu “Run as Administrator”.
Drugim rečima, kada neki program pokrenete koristeći opciju “Run as Administrator”, tim činom programu dajete ekskluzivno pravo da pristupi posebnim delovima Windows 10 operativnog sistema, kojima je u normalnim okolnostima nemoguće pristupiti. Naravno, ovime se otvaraju vrata i potencijalnim opasnostima, ali je u pojedinim slučajevima neophodno da određeni program ima sve privilegije kako bi funkcionisao ispravno.
Kada treba da koristite “Run as Administrator” komandu?
Ukoliko neki program ne funkcioniše kako bi trebalo, pokrenite ga pomoću “Run as Administrator” komande i proverite da li će to rešiti problem. Ovo je najčešće slučaj sa programima koji se koriste za dijagnostikovanje i otkrivanje grešaka na fajlsistemu, podešavanje i konfigurisanje podsistema za skladištenje podataka ili kod programa koji mogu da promene način rada neke od internih komponenti računara.
Koje programe / aplikacije možete pokretati uz pomoć “Run as Administrator” komande?
Programi koji su optimizovani za Win32 ili Win64 API se mogu pokretati uz pomoć “Run as Administrator” opcije. Jednostavnije rečeno, to su programi koji su pravljeni za korišćenje na Windows 7 ili starijem Windows operativnom sistemu, ali i među novijim programima ima mnogo onih koji se mogu pokrenuti putem “Run as Administrator” komande. Međutim, takozvane UWP (Universal Windows Platform) aplikacije, tj. aplikacije koje ste preuzeli sa Microsoft Store-a se ne mogu pokretati na ovaj način.
Kako da pokrenete program ili aplikaciju pomoću “Run as Administrator” komande?
Kada je reč o Windows 10 operativnom sistemu, dovoljno je da u Start meniju pronađete ikonicu aplikacije koju želite da pokrenete uz administratorske privilegije, kliknete na ikonicu desnim tasterom miša i iz “More” menija odaberete opciju “Run as Administrator” – kao što je prikazano na slici ispod.

Ovaj način jeste praktičan ukoliko određenu aplikaciju najčešće pokrećete uz standardne privilegije, a tek ponekad uz administratorske privilegije. Složićete se da bi bilo dosadno kada biste nekoliko puta dnevno morali da obavljate prethodno opisanu proceduru. Srećom, postoji jednostavan način da željenu aplikaciju svaki put pokrenete uz administratorske privilegije, tj. koristeći “Run as Administrator” opciju.
Za početak, na Desktop-u ili Task Bar-u svog operativnog sistema napravite prečicu do željene aplikacije. Kliknite desnim tasterom miša na novokreiranu prečicu i odaberite opciju “Properties“. Sada, u “Properties” prozoru, odaberite jezičak po imenu “Compatibility“, a zatim obeležite (štiklirajte) opciju “Run this program as an administrator” i kliknite na “OK”.

Od sada ovu aplikaciju / program pokrećite isključivo preko upravo kreirane prečice i aplikacija/ program će se uvek pokretati uz administratorske permisije.
Pročitajte i druge tekstove iz rubrike IT kutak.