Verovatno ste se bezbroj puta zapitali kako je moguće da jedan toliko napredan uređaj kao što je računar nema mogućnost automatskog isključivanja nakon nekog zadatog vremena. Ova funkcija nam je svima dobro poznata sa televizora i zove se “Sleep” ili “Sleep Timer” i omogućava da definišemo vreme nakon kog će se televizor automatski isključiti, a najčešće je koristimo kada želimo da se uspavamo uz TV program, a ne želimo da televizor ostane uključen do ujutru.
No, tajmer za automatsko isključivanje računara ipak postoji, ali ne u formi proste funkcije već ga morate ručno napraviti, a dobra vest je da se to radi veoma jednostavno. Od sada ćete moći da se uspavljujete uz neki online film ili ćete moći da podesite računar da se automatski isključi nakon što obavi neki zadatak koji dugo traje, kao što je npr. renderovanje videa, preuzimanje ili otpremanje velikog fajla sa odnosno na internet i slično. Drugim rečima, svetlost ekrana ili RGB osvetljenja vam više neće remetiti san, a uz to ćete uštedeti i izvesnu količinu električne energije.

Definišite Sleep Timer pomoću Windows Command Prompt-a
Najjednostavniji način da “naterate” Windows operativni sistem da automatski isključi računar nakon zadatog vremena je da koristite Command Prompt program i Windows Shutdown komandu, jer su i jedno i drugo sastavni delovi Windows operativnog sistema, te neće biti potrebe za instalacijom bilo kakvog dodatnog programa.
Pre svega, pokrenite Windows Command Prompt program tako što ćete otvoriti Start Meni i u polje za pretragu ukucati reč Command. Unutar Start Menija će se prikazati ikonica za pokretanje Command Prompt programa, kao što je prikazano na slici ispod. Kliknite na navedenu ikonicu kako biste pokrenuli Command Prompt.
Sada, u okviru Command Prompt prozora, upišite sledeću komandu i nakon toga stisnite taster Enter (za više detalja pogledajte sliku u nastavku):
shutdown -s -t 3600
Upravo ste podesili automatsko isključivanje računara za 60 minuta. No, hajde da objasnimo detalje komande koju ste ukucali i značenje parametara “-s” i “-t“, kao i značenje broja 3600.
Naime, parametar “-s” je skraćenica od engleske reči “shutdown” i njime ste definisali da želite da se računar isključi, a ne da se restartuje.
Parametar “-t” je skraćenica od reči “time” i njime se definiše vreme nakon kog će se računar isključiti. U prethodnom primeru to vreme je 3600 sekundi, što je zapravo 60 minuta, pa otuda i broj 3600 na kraju komande.
Naravno, parametar za vreme možete uneti onako kako vama odgovara, ali imajte u vidu da se vreme unosi isključivo u sekundama. Primera radi, ukoliko želite da odgledate film koji traje dva sata, te želite da se nakon završetka filma računar automatski isključi, potrebno je da unesete vreme od 7200 sekundi ili nešto više, kako biste bili potpuno sigurni da se računar neće isključiti pre kraja filma.
S tim u vezi, za automatsko isključivanje računar nakon dva sata i deset minuta, u Commant Prompt program ćete uneti sledeću komandu:
shutdown -s -t 7800
Ukoliko koristite Windows 10 operativni sistem, u donjem desnom uglu ekrana će vam biti prikazano obaveštenje o uspešno podešenom automatskom isključivanju, kao što možete videti na slici koja sledi:

Kako ne biste morali da pretvarate minute u sekunde svaki put kada želite da podesite tajmer za automatsko isključivanje računara, navešćemo neke uobičajene vrednosti koje će vam olakšati podešavanje tajmera:
15 minuta = 900 sekundi
30 minuta = 1800 sekundi
45 minuta = 2700 sekundi
60 minuta = 3600 sekundi
90 minuta = 5400 sekundi
120 minuta = 7200 sekundi
180 minuta = 10800 sekundi
12 sati = 43200 sekundi
24 sata = 86400 sekundi
Poništavanje / otkazivanje automatskog isključivanja računara
Ukoliko želite da poništite tj. otkažete automatsko isključivanje računara koje ste prethodno podesili, potrebno je da ponovo pokrenete Command Prompt program i da unesete sledeću komandu:
shutdown -a
U ovom primeru parametar “-a” je skraćenica od engleske reči “abort” (prekid, prekidanje).
Kreirajte prečice na desktopu za još jednostavnije podešavanje tajmera za automatsko isključivanje
Iako unošenje komandi putem Command Prompt programa nije nimalo komplikovano, saglasni smo da je samo jedan klik mišem još jednostavniji način. Zato ćemo vam pokazati kako na desktopu možete kreirate prečice koje će sav posao obaviti umesto vas, samo jednim dvostrukim klikom na taster miša.
Kliknite desnim tasterom miša na čistu površinu desktopa i iz menija koji će se prikazati odaberite New, a zatim Shortcut, kao na slici koja sledi:
U prozoru koji će se otvoriti unesite željenu komandu, isto kao što biste je uneli u Command Prompt program. To može biti komanda za definisanje vremena automatskog isključivanja ili komanda za otkazivanje već definisanog automatskog isključivanja. Mi ćemo, za potrebe ovog primera koristiti komandu shutdown -s -t 3600.
Nakon unosa komande kliknite na Next i unesite naziv prečice. Mi smo, u primeru koji vidite na slici, prečicu nazvali “Isključivanje za 60 min“, a vi je možete nazvati kako želite.
Nakon unosa željenog imena prečice kliknite na dugme Finish i na desktopu ćete videti novu ikonicu, tj. prečicu koju ste upravo kreirali. Svi opisani koraci su prikazani na slikama u nastavku.
Ulepšajte prečicu za automatsko isključivanje računara
Ikonica novokreirane prečice će imati generički, ne previše dopadljiv izgled. Ukoliko želite, možete promeniti izgled ikonice kako biste je učinili lepšom ili intuitivnijom.
Kliknite desnim tasterom miša na ikonicu, a potom odaberite opciju “Properties” iz menija koji će se otvoriti. Pažljivo sledite preostale korake kako nehotice ne biste poremetili druge parametre prečice.
U prozoru koji će se otvoriti kliknite na dugme “Change Icon“. Sada odaberite željeni izgled ikonice i na kraju kliknite na dugme “OK” da biste potvrdili izbor pa još jednom na “OK” kako biste zatvorili Properties prozor i konačno promenili izgled ikonice.
Svi korake, uključujući i novi izgled ikonice, možete videti na slikama ispod. Možete kreirati koliko god prečica želite, tj. onoliko koliko vam je potrebno kako biste pri ruci uvek imali sva željena vremena za automatsko isključivanje računara.
Pročitajte i druge tekstove iz rubrike IT kutak.
4 Komentari
Zaista koristan članak i za one koji su prvi računar kupili još 2000. godine 😉 moja molba bi bila da objavite isti temu ali za Linux operativne sisteme, kao npr. Ubuntu koji je dosta zastupljen među vašim kupcima i popularišete i druge operativne sisteme koji nisu krekovani i skinuti ko zna odakle sa gomilom bespotrebnih ili čak opasnih programa.
Poštovani Nenade,
Trudićemo se da u budućnosti bude više edukativnih tekstova. Hvala Vam na sugestiji.
Odlican i veoma koristan tekst. Steta sto ga nisam procitao pre sedamnaest godina.
Poštovani Ivane,
Drago nam je da Vam se tekst dopada. Trudićemo se da i ubuduće pišemo tekstove koji će Vam olakšati i ubrzati rad na računaru.