Povezali ste telefon sa punjačem i iznenada ste shvatili da se baterija vašeg telefona ne puni? Ovo se može dogoditi iz više razloga, ali najčešće je reč o jednom od šest najčešćih problema koje ćemo u nastavku teksta detaljno objasniti. Dobra vest je da vam serviser najverovatnije neće biti potreban, a ovaj članak će vam pomoći da utvrdite zbog čega vaš telefon neće da se puni.

Ukoliko se vaš telefon ne puni, a pritom ste sigurni da ste sve povezali kako treba, uzrok može biti čak i mala količina prljavštine koje se zadržala u priključku za punjač ili u zidnoj utičnici u koju je uključen punjač. Ipak, problemi sa punjenjem često mogu biti uzrokovani i nekim ozbiljnijim kvarom, kao što je “mrtva” baterija, ali su, uglavnom, lako rešivi.
1. Korišćenje neadekvatnog punjača

Korišćenje neadekvatnog punjača može dovesti do toga da se baterija vašeg telefona puni jako sporo, pa čak i do toga da telefon uopšte neće da se puni, tj. da proces punjenja jednostavno ne može da se pokrene. Punjači se prave tako da intenzitet izlaznog napona i struje odgovara tehničkim karakteristikama uređaja uz koje su došli. Bez obzira na to što konektor na kablu punjača odgovara konektoru na vašem telefonu, napon i struja koji dolaze iz punjača ne moraju biti u vrednostima koje odgovaraju vašem telefonu.
Primera radi, punjač koji je došao uz neke Bluetooth slušalice, a na čijem se kablu nalazi USB-C konektor, najverovatnije neće odgovarati vašem telefonu – bez obzira na to što i telefon koristi isti tip priključka za punjenje. Razlog je taj što se za punjenje Bluetooth slušalica koristi napon jačine 5 V i struja jačine 0,5 A (u proseku), dok vaš telefon, pogotovo ako podržava tehnologiju brzog punjenja, može zahtevati napon od 9 V i čak 2 A (neretko i više) struje.
Pokušajte sa snažnijim ili, još bolje, sa originalnim punjačem koji ste dobili uz telefon. Ukoliko se baterija normalno puni, možete biti sigurni da punjač sa kojim ste imali probleme tehnički ne odgovara vašem telefonu. Naravno, originalni punjači za telefone su dostupni i u slobodnoj prodaji.
2. Prljavština u priključku za punjenje

Telefone najčešće nosimo u džepu pantalona ili u torbi, a to su mesta gde se, pored svih potrebština, nalazi i prašina, kao i sitne trunčice i druge nečistoće koje mogu dospeti u priključak za punjenje. Kada se prašina nagomila u priključku za punjenje, ona možete usporiti sam proces punjenja, pa čak i da u potpunosti onemogući punjenje. Uz to, prašina i ostale nečistoće mogu dovesti i do toga da kabl punjača više ne leži čvrsto u konektoru na telefonu, zbog čega se kontakt može izgubiti i pri najmanjem pomeranju telefona.
Pomoću lupe i baterijske lampe lako možete proveriti da li se u priključku za punjač nalazi bilo kakva prljavština. Ukoliko unutar priključka uočite prašinu ili slične trunčice, upotrebite čačkalicu, meku četkicu za zube ili drugu antistatičku četkicu i laganim, kontrolisanim pokretima pokušajte da uklonite nagomilanu prljavštinu.
No, “najbezbolnije” rešenje je da upotrebite kompresovani vazduh u boci i da jednostavno izduvate prašinu iz priključka za punjenje.
3. Neispravan kabl, ispravljač ili zidna utičnica

Oštećen kabl je jedan od najčešćih razloga zbog kojih telefon neće da se puni, čak i ako ste prilično sigurni da ste sve priključili i povezali kako treba. Kablovi za punjenje telefona se mogu oštetiti na više načina. Uvek su to fizička oštećenja koja mogu, ali i ne moraju biti vidljiva na površini kabla. Pored spoljnih oštećenja, koja lako možete da identifikujete detaljnim pregledom kabla, postoje i unutrašnja oštećenja koja nastaju kao posledica prekomernog savijanja ili istezanja kabla.
I ovaj problem je lako rešiv, a sve što vam je potrebno je nov, kvalitetan kabl za telefon.
Ukoliko ste, pak, sigurni da je vaš kabl za punjenje telefona ispravan (primera radi, punjenje funkcioniše normalno kada je telefon pomoću istog kabla povezan sa računarom), postoji mogućnost da je neispravan naponski ispravljač ili, popularno rečeno, punjač. Priključci na ispravljaču se vremenom mogu oštetiti, a može doći i do kvara neke od elektronskih komponenti unutar samog punjača. Takođe, postoji i mogućnost da punjač kojim pokušavate da napunite telefon jednostavno ne odgovara vašem telefonu, bez obzira na to što priključci fizički odgovaraju, o čemu smo pisali na početku ovog teksta.
Problem može biti i sama zidna utičnica. Nije redak slučaj da kontakti u zidnoj utičnici budu istrošeni i labavi. Pokušajte da punjač premestite u drugu zidnu utičnicu.
4. Neka aplikacija utiče na proces punjenja
Postoje aplikacije koje u toku korišćenja koriste veću količinu energije iz baterije. Korišćenje više ovakvih aplikacija istovremeno može izazvati probleme sa punjenjem, tj. sporije punjenje, pa čak i to da telefon neće da se puni, jer se struja iz punjača koristi za potrebe aplikacija umesto za punjenje baterija. Ovo se najčešće dešava kada tokom vožnje koristite aplikaciju za navigaciju, a pritom je telefon povezan na slabašan automobilski punjač.
Naravno, rešenje je da ne koristite energetski zahtevne aplikacije tokom punjenja ili da obezbedite snažniji, kvalitetniji punjač.
5. Pokvašen telefon

Kvašenje telefona, bez obzira na to da li je reč o prskanju vodom ili potpunom potapanju u vodu, može rezultovati time da telefon neće da se puni. Iako mogu biti trajni, ovi problemi su najčešće kratkoročni. Naime, pojedini modeli telefona, kao što su Samsung Galaxy Note 20, Samsung Galaxy S21 i iPhone 13, imaju mogućnost da detektuju prisustvo vlage u priključku za punjač. Kada detektuju vlagu, ovi telefoni automatski deaktiviraju priključak za punjač, kako tokom punjenja ne bi došlo do oštećenja neke elektronske komponente, i ponovo automatski aktiviraju priključak za punjač kada vlaga nestane.
Najjednostavniji način da osušite pokvašen telefon je da ga stavite pored prozora i ostavite ga nekoliko sati, kako bi strujanje vazduha isušilo preostalu vlagu.
6. Baterija telefona je “mrtva”

Tokom vremena, baterije u mobilnim telefonima gube svoj kapacitet i na kraju postanu u potpunosti neupotrebljive iliti “mrtve”.
Neispravne, dotrajale baterije nekada možete prepoznati po tečnosti koja curi iz baterije ili po nadutosti. Verujemo da ste imali priliku da vidite bateriju koja se naduvala, pogotovo u vreme kada su telefoni koristili lako promenjive baterije, dok se situacija sa curenjem tečnosti iz baterije nešto ređe sreće u praksi.
Na dotrajalost baterije može ukazivati i znatno brže pražnjenje baterije nego inače, nemogućnost da se baterija napuni u potpunosti, kao i prekomerno grejanje telefona tokom punjenja.
Nažalost, gotovo svi savremeni telefoni nemaju mogućnost jednostavne zamene baterije, pa je, u slučaju da sumnjate na neispravnost baterije, neophodno da posetite ovlašćeni servisni centar za vašu marku telefona.
Imajte u vidu da postoje i specijalizovane aplikacije za Android i iOS koje vam mogu prikazati nivo istrošenosti (dotrajalosti) baterije.
Pročitajte i druge tekstove iz rubrike Mobilni telefoni.
1 Komentar
Odličan tekst. U većini slučajeva bude da je kabal u prekidu, ali kako i kažete neretko se dešava i da punjač crkne. Proizvođači telefona su već mahom prestali da isporučuju nove punjače uz nove telefone.