Ako želite da povećate količinu raspoložive memorije za smeštanje podataka na svom telefonu, a niste sigurni koja memorijska kartica (microSD) vam treba, tj. koja će vam pružiti dovoljnu količinu memorije i očekivanu brzinu u radu, potrebno je da znate nekoliko stvari.
Memorijske kartice, među kojima su najpopularnije takozvane microSD karite, se razlikuju po kapacitetu i brzini upisivanja i čitanja podataka. Važno je da znate da nisu sve memorijske kartice kompatibilne sa vašim mobilnim telefonom, bez obzira na to što svojom formom odgovaraju ležištu u telefonu. Iz tog razloga, pre kupovine, u specifikaciji svog mobilnog telefona proverite koji je maksimalni kapacitet memorijske kartice koju uređaj može da podrži, kako se ne bi dogodilo da kupite karticu koju vaš telefon ne može da prepozna. Generalno, današnji mobilni telefoni mogu da podrže memorijske kartice kapaciteta u rasponu od 32 GB do 2 TB, u zavisnosti od modela telefona, ali kod svakog od njih postoji ograničenje u vidu maksimalnog kapaciteta memorijske kartice.
Kapacitet memorijske (microSD) kartice
Pri kupovini dodatne memorije, u ponudi ćete naći SDHC i SDXC kartice. Razlika između te dve vrste kartica je u rasponu kapaciteta koji pružaju.
SDHC kartice mogu imati kapacitet u rasponu od 4 GB do 32 GB, dok SDXC kartice mogu imati kapacitet od 32 GB pa sve do impozantnih 2 TB (2.000 GB). Pored informacije koliko dodatne memorije vaš telefon može da primi, bitno je da znate i šta ćete sve „pakovati“ na dodatnu memoriju. Na primer, prosečna fotografija zauzima od 5 MB do 10 MB što znači da na karticu od 32GB možete prebaciti 3500 ili više fotografija, u zavisnosti od kvaliteta same fotografije. Isto tako, u specifikaciji možete pogledati koliko na istu karticu možete prebaciti video zapisa (u zavisnosti od rezolucije) ili aplikacija i video-igara.
Brzina memorijske (microSD) kartice
Pod brzinom memorijske kartice se podrazumeva brzina kojom se sadržaj upisuje na karticu, kao i brzina kojom se sadržaj čita sa memorijske kartice. Brzina memorijske kartice se izražava u megabajtima po sekundi (MBps ili MB/s) i možete je videti u specifikaciji svake kartice. Ako planirate da na memorijsku karticu prebacujete video-zapise ili veću količinu fotografija, svakako je bolje uzeti karticu sa većom brzinom. Brzina kartica podeljena je po klasama i to:
- Klasa 4: 4 MB/s; za skladištenje manje količine fotografija i HD video snimanje
- Klasa 10: 10 MB/s; za skladištenje veće količine fotografija i do 1080p video zapise
- UHS-1 Class 1: 10MB/s; za snimanje videa u realnom vremenu i 1080p video zapisa
- UHS-1 Class 3: 30MB/s; za snimanje videa u realnom vremenu i do 4K video zapisa
Ovo su najzastupljenije brzine memorijskih kartica koje ćete pronaći u prodaji i koje podržava većina novijih mobilnih telefona. Imajte u vidu da “klasa” zapravo označava minimalnu zagarantovanu brzinu, što znači da dve memorijske kartice mogu pripadati istoj klasi, a da istovremeno imaju različite brzine upisa odnosno čitanja podataka. Oznake klase i brzine videćete na samoj kartici.
Klasa se obeležava slovom C (akronim reči CLASS), unutar kojeg je upisan broj 4 ili 10, tj. broj koji direktno označava klasu kojoj kartica pripada. UHS klasa se označava slovom U, unutar kojeg se nalaze brojevi 1 ili 3.
Na kraju, ono što je bitno napomenuti je da memorijske kartice nisu namenjene za dugoročno skladištenje podataka, naročito ako su u pitanju skladištenja nekih bitnih podataka, fotografija ili video-zapisa. Za takve podatke preporučujemo prebacivanje na računar ili eksterni hard disk.
Pročitajte i druge tekstove iz rubrike Mobilni telefoni.