Koliko vam dugo, u proseku, traju slušalice? Ukoliko spadate u (ne tako malu) grupu ljudi kojima se slušalice često i brzo kvare, predlažemo vam da ovaj tekst pročitate do kraja kako biste saznali šta je to što slušalicama ne prija, tj. šta dovodi do kvarova i kako da produžite životni vek svojih slušalica – bilo klasičnih ili bubica, žičnih ili bežičnih.
Koliko zapravo slušalice mogu i treba da traju? Svakako, ne zauvek. Svaki par slušalica će jednom morati da dotraje. Slušalice su delikatni uređaji, sačinjeni od mnoštva složenih komponenti koje se vremenom habaju, kako u mehaničkom tako i u elektronskom smislu. Međutim, postoji način da primetno usporite proces habanja slušalica.

Možda vam prethodni redovi zvuče zastrašujuće i sigurno se ovog trenutka pitate koliko će vaše aktuelne slušalice trajati i koliko bi, zapravo, trebalo da traju. Iako rok trajanja slušalica ne može da se definiše, ukoliko su vam se prethodne slušalice kvarile u roku od godinu dana od dana kupovine, najverovatnije nešto radite pogrešno.
Slušalice se mogu koristiti i tri godine, a uz pažljivo i pravilno rukovanje i čuvanje se ovaj period može udvostručiti, pa čak i utrostručiti.
Navešćemo nekoliko najčešćih uzročnika koji dovode do kvara slušalica.
1. Gaženje i uvijanje kabla

U zavisnosti od modela, slušalice mogu imati vrlo dugačak kabl, neretko i preko 5 metara dužine. Ovako dugi kablovi se najčešće vuku po podu. Ukoliko je to i kod vas slučaj, potrudite se da nikada ne stajete na kabl, tj. da ga ne gazite, a posebno vodite računa da preko njega ne prelazite točkićima vaše stolice. Dovoljno je i najmanje oštećenje kabla i da vaše slušalice postanu beskorisne.
2. Puštanje kabla da visi
Još jedan od načina da oštetite slušalice sa dugim kablom je da pustite kabl da slobodno visi preko ivice stola, kako tokom upotrebe slušalica tako i van nje. Ovo predstavlja rizik čak i za visokokvalitetne kablove.
Naime, kabl koji visi preko ivice stola će često biti savijen pod uglom od 90 °, zbog čega će unutrašnji provodnici biti napeti tj. nepotrebno izloženi dejstvu fizičke sile. Sigurno znate da se žica najlakše lomi tako što je nekoliko puta savijete napred-nazad.
Takođe, ukoliko se dogodi da kabl čvrsto stisnete uz oštru ivicu stola, gotovo je sigurno da ćete oštetiti neki od unutrašnjih provodnika.
3. Zaboravljanje da su vam slušalice na glavi

Verovatno ne postoji osoba kojoj se nije dogodilo da zaboravi da su joj slušalice na glavi. Ovo se najčešće dešava nakon više sati provedenih u igranju video-igara ili gledanju serija i filmova, pa ustajanje sa stolice, kako biste otišli do toaleta, može da vas košta slušalica – ukoliko ih prethodno ne skinete sa glave.
Kvalitetnije slušalice se verovatno neće pokvariti kada vam se ovo dogodi prvi, drugi pa čak i treći put, ali ćete svaki put biti korak bliže kvaru jer tenzija koju kabl slušalica tom prilikom trpi dovodi do kidanja žica unutar kabla.
4. Mršenje kabla i pravljenje čvorova
Da li ste video one “genijalne savete” kako da smotate kabl slušalica, a da se ne umrsi? E pa, zaboravite na njih, jer su upravo ovi saveti čest uzrok lomljenja slušalica ili kidanja kabla. Naime, čvrsto stezanje tj. umotavanje kabla oko slušalica ili pravljenje raznih omči takođe izaziva tenziju unutar kabla, pa čak i na ramu slušalica, čime se stvaraju idealni preduslovi za nastajanje kvara.
Nikada nemojte praviti čvorove na kablovima i izbegavajte bilo kakvo zatezanje. Upakujte kabl vaših slušalica tako da ostane što slobodniji, ne zatežite ga i ne savijajte pod oštrim uglovima, kako bi što duše trajao.
Bezbedan način za pakovanje kabla je umotavanje oko kartonske rolne od toalet papira, pri čemu možete napraviti i izreze u koje ćete uglaviti same slušalice. Za klasične slušalice sa ramom (rajfom), možete koristiti takozvani “Roadie Wrap” metod koji je prikazan u video-klipu koji sledi.
5. Putovanje bez zaštitne futrole za slušalice
Prestanite da gurate slušalice u džepove, rančeve ili torbice. Bez obzira na to koliko ste pažljivi, drugi predmeti iz vašeg ranca mogu “žuljati” vaše slušalice i dovesti do povlačenja, istezanja, uvrtanja, savijanja ili vezivanja kabla u čvor, a može se dogoditi i da oštra ivica nekog predmeta pritisne i ošteti kabl.
Mnogi korisnici često ostavljaju kabl uključen u telefon, pa “sudar” konektora i nekog teškog predmeta može oštetiti kako konektor slušalica tako i konektor telefona. Ovaj rizik možete znatno umanjiti korišćenjem kablova odnosno slušalica čiji je konektor u obliku latiničnog slova “L”.
Kad god je moguće, koristite zaštitnu futrolu za slušalice. Uz većinu visokokvalitetnih modernih slušalica dolazi i futrola od tvrdog materijala, u koju možete spakovati slušalice prilikom transporta. Ukoliko vaš model slušalica ima odvojiv kabl, najbolje je da ga pre stavljanja u futrolu isključite iz slušalica i pažljivo odložite u futrolu.
Na kraju krajeva, čak i je i mekana plišana futrola bolja opcija od ostavljanja slušalica bez ikakve zaštite.
6. Povlačenje kabla umesto konektora, prilikom isključivanja
Prilikom isključivanja kabla slušalica iz telefona ili drugog uređaja, mnogi umesto konektora povlače kabl, što dovodi do oštećenja unutrašnjih žica na mestu na kome se spajaju kabl i konektor. Dakle, nemojte držati kabl i vući ga, u nameri da isključite slušalice, već uhvatite džek i lagano ga izvucite povlačenjem. Nije redak slučaj da ova greška dovede i do potpunog odvajanja kabla od konektora, nakon čega konektor ostaje zaglavljen u priključku na telefonu.
Ovo se odnosi i na bubice. Naime, mnogi vade slušalice iz ušnih školjki tako vuku kablove. Ukoliko ste se pitali zašto vam jedna slušalica ne radi, sada znate odgovor.
Ukratko: nikada ne vucite kabl. Tenzija je glavni uzrok kvarova kablova. Ukoliko ste već navikli da slušalice isključujete i vadite povlačenjem kabla, dobar način da se odviknete od toga je nabavka slušalica čiji je konektor u obličku latiničnog slova “L”, jer vam oblik ovog konektora neće dozvoliti da ga izvučete iz priključka vašeg telefona tako što ćete povući kabl. Drugim rečima, bićete primorani da uhvatite i povučete konektor, a ne kabl – što je jedino ispravno.
7. Izlaganje znoju i vlazi

Elektronika i voda nisu prijatelji. Kao što voda može da ošteti telefon, tablet ili laptop računar, isto tako može oštetiti i zvučnike unutar slušalica.
Znoj može biti veliki problem, pogotovo ukoliko koristite slušalice za vreme treninga. Iako traka za glavu može smanjiti rizik od znoja, predlažemo vam da nabavite sportske slušalice, jer su one dizajnirane tako da budu otporne na znoj i vodu. Zbog specifičnog dizajna, kvalitet zvuka kod sportskih slušalica nije na nivou audiofilskih slušalica, ali vam to sigurno neće smetati dok vežbate, a zauzvrat ćete dobiti dugotrajnost.
Bez obzira na to da li koristite sportske slušalice ili obične bubice, nemojte ih koristiti na kiši jer voda koja vam se sliva niz kosu može završiti direktno u unutrašnjosti vaših slušalica. Sportske slušalice su otporne na znoj i vlagu, ali ne i na veću količinu vode. Međutim, postoje i naprednije sportske slušalice, koje se mogu koristiti čak i tokom plivanja.
8. Spavanje sa slušalicama na glavi

Ne možete da kontrolišete svoje pokrete dok spavate. Pomerate se, uvijate i okrećete, a tako možete oštetiti kako slušalice tako i njihov kabl – ukoliko spavate sa slušalicama na glavi odnosno u ušima.
Ukoliko volite da se uspavljujete uz muziku ili da vam tiha muzika svira tokom čitave noći, najbolje ja da nabavite kvalitetan Bluetooth zvučnik koji možete postaviti blizu kreveta.
9. Prekomerno pojačavanje zvuka
Ovo je još jedan u nizu faktora zbog kojih se slušalice kvare. Svi zvučni uređaji funkcionišu tako što generišu zvučne talase. Zvučne talase proizvode vibracije, a što je zvuk glasniji veće su i vibracije. S obzirom na to da su unutrašnje komponente slušalica osetljive, prekomerno pojačavanje zvuka i intenzivne vibracije mogu izazvati kvar. Pored toga, prekomerno pojačavanje dovodi do degradacije kvaliteta zvuka, pa neke frekvencije više nećete ni čuti.
10. Želja da uštedite
Zašto se niskobudžetne slušalice najčešće kvare? Zato što su niskobudžetne. Iako viša cena ne garantuje uvek i bolji kvalitet, u većini slučajeva važi ono čuveno pravilo “koliko para, toliko muzike”. Kvalitetniji i izdržljiviji materijali, naprednija dizajnerska i inženjerska rešenja, kao i naprednija kontrola kvaliteta imaju svoju cenu. Niža cena znači i više kompromisa koji se, u zavisnosti od modela slušalica, ogledaju u nižem kvalitetu izrade ili nižem kvalitetu zvuka, a nekada i u oba aspekta.
Pročitajte i druge tekstove iz rubrike TV i Audio.